Na ocenenej publikácii sa podieľali aj pracovníci UKF v Nitre

Na medzinárodnom poľnohospodárskom a potravinárskom veľtrhu Agrokomplex 2017 v Nitre získala v súťaži Zlatý kosák ocenenie aj publikácia Historické štruktúry poľnohospodárskej krajiny Slovenska. Na jej vzniku sa podieľalo viacero odborníkov nielen z Ústavu krajinnej ekológie Slovenskej akadémie vied, z Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského, Fakulty ekológie a environmentalistiky Technickej univerzity vo Zvolene, Ústavu ekológie lesa SAV, Správy CHKO Ponitrie – Štátna ochrana prírody SR, ale aj pracovníci Katedry ekológie a environmentalistiky Fakulty prírodných vied UKF v Nitre - prof. RNDr. František Petrovič, PhD., a doc. Mgr. Ivan Baláž, PhD.
Zlatý kosák sa odovzdáva v kategóriách rastlinná výroba a mechanizácia, živočíšna výroba a veda a výskum. Zmienená 144-stranová publikácia bola ocenená v kategórii veda a výskum.
Ocenená publikácia približuje čitateľovi problematiku historických štruktúr poľnohospodárskej krajiny na Slovensku. Areály historických štruktúr poľnohospodárskej krajiny predstavujú špecifický prvok, ktorý významne prispieva k zvyšovaniu biodiverzity, diverzity krajiny a kultúrnej diverzity. Sú to prvky, ktoré v období socializmu nezasiahol proces kolektivizácie a intenzifikácie poľnohospodárstva, ale v súčasnosti stoja na okraji záujmu spoločnosti. Tvoria ich mozaikovité štruktúry extenzívne využívaných maloplošných prvkov orných pôd a trvalých poľnohospodárskych kultúr (trvalé trávne porasty, vinice a vysokokmenné sady). Publikácia je bohato ilustrovaná obrázkami a fotografiami, ktoré majú vzbudiť záujem o tradičnú poľnohospodársku krajinu Slovenska.
2017 zlaty kosak4
Ocenená publikácia a diplom
2017 zlaty kosak2  2017 zlaty kosak3
Text: Mgr. Jana Krajčovičová
Fotografie: RNDr. Jana Špulerová, PhD., prof. PhDr. RNDr. Martin Boltižiar, PhD.