FS Ponitran oslávil polstoročnicu

Dňa 16. novembra 2017 sa v Divadle Andreja Bagara v Nitre uskutočnilo slávnostné predstavenie Folklórneho súboru Ponitran „Na západe niečo nového“ pri príležitosti osláv 50. výročia jeho založenia. Pod režijnou taktovkou umeleckého vedúceho súboru Mgr. Petra Hrabovského súbor v galaprograme predstavil svoju novú tvorbu z obdobia posledných dvoch rokov, zameranú na prejavy ľudovej kultúry juhozápadného Slovenska s primárnym zameraním na gajdošskú tradíciu v okolí Nitry. No, keďže nič „nové“ sa nezaobíde bez prepojenia na minulosť, v rámci programu vystúpili i bývalí členovia súboru zo všetkých jeho zložiek: muzikantské číslo predviedli bývalí členovia ľudovej hudby pod vedením primáša Ing. Mariana Járeka, ktorá ďalej sprevádzala i bývalé speváčky a hrala k tancu bývalým tanečníkom.
Bohatú a úspešnú históriu súboru si hostia mohli pozrieť i formou výstavy fotografií inštalovanej vo foyeri divadla a tiež formou videodokrútok približujúcich výpovede niektorých významných osobností súboru.
Po skončení programu vystúpili s príhovormi primátor mesta Nitry doc. Ing. Jozef Dvonč, CSc., a rektor Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre prof. RNDr. Ľubomír Zelenický, CSc., ktorý následne odovzdal pätnástim významným osobnostiam súboru, medzi nimi aj trom zakladateľom súboru, pamätné ďakovné listy.
Text: Mgr. Martina Hrabovská
Foto: Lubo Balko