Oslávili sme 30 rokov programu ERASMUS

Rok 2017 sa stal pre všetky vysokoškolské inštitúcie participujúce v programme Erasmus+ symbolickým, pretože počas celého tohto roka oslavujeme 30. výročie vzniku programu na európskej úrovni a zároveň 20. výročie zapojenie Slovenska do programu. Naša univerzita sa do programu zapojila v akademickom roku 1998/1999 a za ten čas vyslala na Erasmus mobility štúdium, stáž, výučba a školenie približne 1400 študentov a 700 zamestnancov. UKF v Nitre sa do týchto osláv počas roka zapojila organizáciou viacerých informačných dní, jarným informačným veľtrhom, či Erasmus+ Staff Training Weekom pre partnerov zo zahraničných univerzít, ktoré zrealizoval Referát pre mobility a medzinárodné vzťahy. Oslavy vyvrcholili 22.11.2017 podujatím s názvom Erasmus Village, ktoré už tradične organizuje UKF v Nitre v spolupráci s SPU v Nitre v rámci Študentských dní nitrianskych univerzít, a to v priestoroch pod aulou SPU.
Podujatia sa zúčastnilo 62 zahraničných študentov z oboch nitrianskych univerzít, ktorí spoločne pripravili pestré stánky, v ktorých jednoduchou ale zaujímavou formou prezentovali slovenským študentom svoju krajinu a univerzitu. Využili pritom vopred pripravené prezentácie o svojej krajine, jej národných špecifikách a histórii, ale priniesli ukázať aj tradičné odevy či starostlivo pripravené jedlá z domácej kuchyne, z ktorých sme mohli počas celého podujatia ochutnávať.
Podujatie slávnostne otvorili zástupcovia oboch nitrianskych univerzít: za UKF prof. PhDr. Gabriela Miššíková, CSc., prorektorka pre medzinárodné vzťahy a za SPU prof. RNDr. Zdenka Gálová, CSc., prorektorka pre vzdelávanie a ECTS. Obe prorektorky srdečne privítali zahraničných študentov na univerzitnej pôde a zdôraznili význam mobility v rámci programu Erasmus+, ktorá prináša študentom a zamestnancom jedinečnú šancu získať medzinárodnú skúsenosť, možnosť zdokonaliť sa v cudzom jazyku, nadobudnúť nové zručnosti, spoznať iné kultúry, možnosť porovnať rôzne systémy vzdelávania, získať množstvo nových formálnych i neformálnych kontaktov pre osobný rozvoj alebo pre rozvoj ďalšej medziuniverzitnej spolupráce, väčšiu samostatnosť a nezávislosť ako aj vyšší predpoklad budúceho kariérneho rastu a zamestnania. Na záver prejavu zástupcov odznelo prianie, aby sa programu Erasmus+ naďalej darilo, aby sa rozvíjal k podpore a obohateniu vzdelávania a odbornej prípravy našich študentov a zamestnancov.
V ďalšom bloku programu nasledovalo hlasovanie o najzaujímavejší stánok a vedomostný kvíz o základných faktoch programu Erasmus+, do ktorých sa nadšene zapojili všetci prítomní študenti z Belgicka, Kolumbie, El Salvadoru, Francúzska, Nemecka, Grécka, Číny, Indie, Talianska, Mexika, Nikaraguy, Poľska, Rumunska, Španielska, Turecka a Ukrajiny. Ocenené boli tri stánky študentov, a to z Rumunska (1. miesto), Kolumbie (2. miesto) a z pre nás exotického a ešte stále pomerne neznámeho El Salvadoru (3. miesto). Spoločný informačný (nesúťažný) stánok na podujatí mali aj Erasmus koordinátori z UKF a SPU, ako aj zástupcovia sekcií ESN UKF a ESN SUA, ktorí spoločne počas podujatia poskytovali slovenským záujemcom informácie o výhodách a možnostiach programu Erasmus+, a tiež o procese prihlasovania sa na mobility.
Posledná časť osláv programu patrila prezentáciám slovenských študentov UKF a SPU, ktorí sa zúčastnili mobility štúdium a stáž v zahraničí. S prítomnými študentmi sa radi podelili o svoje skúsenosti, ktoré získali na prijímajúcej inštitúcii, ako aj o pozitívne dojmy z pobytu v danej krajine.
Všetci víťazi hlasovania o najlepší stánok, víťazi vedomostného kvízu i účastníci prezentujúci skúsenosti s Erasmom získali ceny od oboch univerzít. Organizátorom podujatia, Referátu pre mobility a medzinárodné vzťahy UKF a Kancelárii zahraničných vzťahov a medzinárodných vzdelávacích programov SPU, sa opäť podarilo pripraviť pre študentov aktivitu plnú nových poznatkov a vytvoriť spoločný priestor pre spoznávanie našich zahraničných študentov a ich krajín.
ErasmusPlus 30years Circle EN 72dpi 011 1dx 6881 20171122 1909126693
Text: Ing. Katarína Butorová, PhD.
Foto: Lubo Balko