Vianočné posolstvo - darovať a byť obdarovaný

Fakulta sociálnych vied a zdravotníctva v spolupráci s Referátom pre vzťahy s verejnosťou a sociálne veci Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre organizovala dňa 13. decembra 2017 benefičnú akciu s názvom Vianočné posolstvo - darovať a byť obdarovaný. Akcia, ktorej myšlienka má na Fakulte sociálnych vied a zdravotníctva niekoľkoročnú históriu, je výnimočná v tom, že spolu so zamestnancami zariadení prišli na univerzitnú pôdu aj ich klienti, ktorí priniesli ukážky svojej práce s vianočnou tematikou. A tak sme sa mohli v predvianočnom čase zastaviť pri tých, ktorí žijú jeseň svojho života, ale ich šikovné ruky a životná múdrosť stále oslovuje mladších. Rovnako sme mohli obdivovať tvorivosť a životnú energiu detí, ktorých životné príbehy sú poznačené zlými skúsenosťami s dospelými. Ľudskú blízkosť a čistotu duše sme zažívali v rozhovoroch s ľuďmi so zdravotným postihnutím a prijímali ich radosť zo života.
Pozvanie odbornej garantky podujatia PhDr. Kataríny Minarovičovej, PhD., v tomto roku  prijalo jedenásť zariadení sociálnych služieb, ktoré sú zároveň aj zariadeniami výkonu praxe študentiek a študentov odborov sociálna práca a sociálne služby a poradenstvo. Veľmi si vážime čas, ktorý nám všetkým pri tvorení vianočných výrobkov a pri stretnutí s nami na UKF venovali klienti a zamestnanci zariadení: ZSS Kreatív, Klasov, ZSS Viničky, Nitra, ZSS Nitrava, Nitra, ZSS Fénix, Levice, ZSS Penzión, Topoľčany, ZSS Svetlo, Olichov, SZSS Baničova, ZSS Borinka, DSS Šintava pre deti a dospelých, Šintava Krízové stredisko SOS Hurbanovo, Centrum Slniečko, n.o.
Vestibul budovy Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre na Triede Andreja Hlinku bol plný rozhovorov a stretnutí. Každé z nich prinieslo nejaký dar – pozornosť, ocenenie, uznanie, motiváciu k aktívnemu zapojeniu sa do pomoci pre tých, ktorí našu pomoc potrebujú. Podujatie malo skvelú vianočnú atmosféru a podarilo sa mu posilniť ľudskú spolupatričnosť a dobročinnosť.
Zo srdca želáme všetkým, ktorí sa zapojili do nášho vianočného posolstva, nádherné a láskyplné Vianoce.
Text: PhDr. Miroslava Čerešníková, PhD.
Fotografie: Bc. Kristína Havlíková