UKF v Nitre participuje na koncepte Smart City

Rektor Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre prof. RNDr. Ľubomír Zelenický, CSc., prorektor pre rozvoj, informatizáciu a marketingovú komunikáciu doc. Mgr. Ivan Baláž, PhD., pracovníci a študenti Katedry informatiky FPV UKF v Nitre sa dňa 26. februára 2018 zúčastnili diskusného podujatia s názvom „Stretnutie s primátorom NITRA – MODERNÉ MESTO“, ktoré pod značkou svojej eventovej platformy MY s VAMI pripravuje Vydavateľstvo Petit Press.
Hlavnou témou stretnutia bol koncept Smart City, z ktorého vyplynuli aj témy diskusií: Mobilita mesta, Životná úroveň, Inteligentná energia, Energetický manažment. Podľa primátora Jozefa Dvonča je cieľom koncepcie to, aby všetky mestské organizácie pochopili filozofiu moderných miest. Podľa vyjadrenia Miriam Letašiovej z Ministerstva hospodárstva SR, Nitra patrí k smart mestám, nakoľko postupne zavádza smart technológie. Zavádzanie smart technológií potvrdil primátor už realizovanými aktivitami. Podľa jeho slov mesto spracováva komunálny odpad a neukladá ho len na skládky a aktuálne má 180 polopodzemných kontajnerov, ktoré sú začipované. Nitra takisto rozšírila kamerový systém, zateplila školské budovy, kultúrne domy a polikliniky. Mesto riešilo energetickú náročnosť budov aj verejné osvetlenie, kde z 8 000 bodov je 1 200 nových, zaviedlo sa požičiavanie bicyklov („bike sharing“) za účelom odľahčenia dopravy v centre mesta. V diskusii prítomní poukázali na kritické problémy v Nitre, ale odzneli aj vízie a plány mesta v oblasti budovania Smart City do nasledujúcich rokov.
Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre môže prispieť k budovaniu Nitry ako smart mesta využitím intelektuálneho potenciálu našich zamestnancov a študentov, a to minimálne v dvoch oblastiach. Prvou oblasťou je participácia pri zavádzaní informačno-komunikačných technológií, ďalšou je plánovanie cyklotrás v meste Nitra.
Stretnutie sa konalo v priestoroch Mestského úradu v Nitre a okrem zástupcov UKF v Nitre sa ho zúčastnili: Jozef Dvonč, primátor mesta Nitra; Denisa Žiláková, generálna riaditeľka sekcie Centrálny koordinačný orgán, Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu; Miriam Letašiová, generálna riaditeľka sekcie podnikateľského prostredia a inovácií, Ministerstvo hospodárstva SR; Michal Kaliňák, hovorca a tajomník rady expertov, Združenie miest a obcí Slovenska; Marek Mitošinka, generálny riaditeľ Integrovaného regionálneho operačného programu, Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.
Text: Mgr. Jana Krajčovičová