Vernisáž výstavy „Sme ako vy“

21. 03. 2018, práve na Medzinárodný deň Downovho syndrómu, sa v Galérii Univerzum Pedagogickej fakulty UKF v Nitre konala vernisáž k výstave s názvom „Sme ako vy“. Výstava vznikla zo spolupráce našej univerzity so Spoločnosťou Downovho syndrómu na Slovensku. Ide o výstavu, ktorá na štrnástich fotografiách zobrazuje deti a mladých ľudí s Downovým syndrómom, ktorých nafotila fotografka Marta Földešová. Ako už prezrádza samotný názov výstavy, cieľom bolo najmä ukázať, že aj ľudia s Downovým syndrómom môžu žiť plnohodnotný život, krásny a plný farieb, presne tak ako ostatní.
Vernisáž otvorila a viedla prodekanka PF doc. PhDr. Adriana Récka, PhD. Rektor UKF prof. RNDr. Ľubomír Zelenický, CSc. vyjadril radosť z takejto spolupráce a podporu najmä našim študentom, ktorí budú s takýmito ľuďmi v budúcnosti pracovať a pomáhať im. Následne prorektorka pre vzťahy s verejnosťou a sociálne veci PhDr. Miroslava Líšková, PhD. zdôraznila, že ide už o druhý rok po sebe, čo sa v Galérii Univerzum koná výstava, ktorá má približovať kontakt univerzity s kategóriou ľudí so špecifickými potrebami a vyjadrila nádej, že univerzita bude v podobných aktivitách, ktoré sú spojením sociálneho a zároveň výtvarného pokračovať. Za Spoločnosť Downovho sydrómu na Slovensku vystúpila Ing. Ingrid Ráczová, ktorá predstavila zámer tejto putovnej výstavy: ukázať, že ľudia s Downovým syndrómom sú tu s nami a treba ich prijať takých, akí sú. Fotografka Marta Földešová priblížila samotný proces fotenia. Zdôraznila, že išlo najmä o zachytenie lásky a úprimnosti, ktorých majú ľudia s Downovým syndrómom v sebe naozaj veľa.
Na vernisáži bol tiež prítomný David Rácz, jeden z modelov pani Földešovej, ktorého fotografia je súčasťou výstavy.
Počas podujatia mali študenti odborov zameraných na pedagogiku a sociálne vedy možnosť dozvedieť sa od zástupkýň Spoločnosti Downovho sydrómu na Slovensku viac o živote týchto ľudí. Ich otázky na prítomné dámy, matky detí s Downovým syndrómom, boli vyjadrením  hlbšieho záujmu o problematiku.
Výstava potrvá v Galérii Univerzum do 03. 04. 2018, potom sa presunie do hlavnej budovy na Tr. Andreja Hlinku 1 (04. 04.-10. 04. 2018) a posledným výstavným miestom bude Fakulta sociálnych vied a zdravotníctva v termíne 11. 04.-18. 04. 2018.
Text: Mgr. Tímea Kamenická, R - Referát pre vzťahy s verejnosťou a sociálne veci