Filozofická fakulta ako prvá spolupracuje s Digital Media Campus

Tvorba titulkov, Ilustrovanie online obsahu, Tvorba interview, Investigatívna žurnalistika, Overovanie zdrojov – tieto workshopy vďaka vzdelávaciemu programu Digital Media Campus priblížili študentom žurnalistiky každodennú prax z online redakcií. Filozofická fakulta Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre je zatiaľ jedinou slovenskou fakultou, ktorá podpísaním memoranda potvrdila vzájomnú spoluprácu s vydavateľstvom Ringier Axel Springer Slovakia. Cyklus prednášok zabezpečovali od marca do apríla študentom 2. ročníka magisterského stupňa špičkoví odborníci ako Peter Bárdy - šéfredaktor Aktuality.sk, Timea Keresztényiová - vedúca redakčného tímu Eva a Madam Eva, Tomáš Horváth - Art Director Nový Čas a Martin Pastierovič - vedúci Digital Media Campus na Slovensku a vydavateľ pre magazínové tituly. Študentom bola poskytnutá aj možnosť praxe vo vybranom titule najväčšieho multimediálneho domu na Slovensku a pre tých najlepších aj možnosť získania pracovného kontraktu.
Vzdelávací program Digital Media Campus funguje v rámci skupiny Ringier Axel Springer už vyše dvoch rokov. Prvé úspešné ročníky prebehli priamo na pôde vydavateľstva v Bratislave a absolvovalo ich viac ako 20 študentov.
Spolupráca s Katedrou žurnalistiky UKF v Nitre prichádza v čase, keď je celá slovenská verejnosť zasiahnutá správou o vražde Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Práve Ján Kuciak, ktorý pôsobil v redakcií Aktuality.sk, patriacej pod Ringier Axel Springer Slovakia, bol úspešným absolventom tejto katedry a ako doktorand sám vyučoval predmety súvisiace s investigatívnou žurnalistikou.
2018 ff Campus2
„Žurnalistika je odbor, ktorý si okrem teoretickej roviny (primárne patriacej do kompetencie vysokoškolského štúdia) nepochybne vyžaduje prítomnosť aj praktického rozmeru. Na Katedre žurnalistiky FF UKF v Nitre sa uvedenú skutočnosť usilujeme napĺňať zapájaním odborníkov z praxe do vyučovacieho procesu, a tiež uskutočňovaním rôznych workshopov, besied, prednášok atď. s osobnosťami z médií. Spolupráca s Digital Media Campus je pre nás teda ďalším neoceniteľným prínosom - posilňuje sa ňou praktický rozmer štúdia a intenzívnejší kontakt študentov s reálnym mediálnym prostredím,“ vyjadrila sa Marcela Antošová, PhD., vedúca katedry žurnalistiky UKF v Nitre.
„Spoluprácou s univerzitou chceme pomôcť pri výchove budúcich žurnalistov s kritickým myslením, zameraných na hľadanie pravdy prostredníctvom odhaľovania faktov v mori balastu. Práve v období, kedy ľudia hľadajú informácie v online médiách, je dôležité vychovať novú generáciu novinárov, ktorí pomôžu demaskovať pravdu od propagandy a klamstiev,“ vysvetlil Milan Dubec, generálny riaditeľ Ringier Axel Springer Slovakia.
Program Digital Media Campus predstavila v januári 2016 medzinárodná vydavateľská skupina Ringier Axel Springer Media AG. Vzdelávací program funguje nielen na Slovensku, ale aj v Poľsku, Maďarsku a Srbsku. Okrem intenzívnych vzdelávacích prednášok sú jeho súčasťou aj medzinárodné semináre a workshopy v Berlíne, Zurichu a Varšave.
Zdroj: Ringier Axel Springer Slovakia, a. s.
Editor: Mgr. Jana Krajčovičová, Referát rozvoja, informatizácie a marketingovej komunikácie