Komunálny odpad na Slovensku – súčasnosť a budúcnosť

Ak ste dňa 24. mája 2018 prechádzali hlavnou chodbou UKF v Nitre, mali ste určite príležitosť stretnúť skupinky intenzívne diskutujúcich ľudí o téme, ktorá nás dnes trápi všetkých, a tou témou sú odpady. Priemerný Slovák vyprodukoval v roku 2016 spolu 358 kg komunálnych odpadov, pričom z tohto množstva odchádzalo až 66 % na skládky a iba 23 % do procesu recyklácie. Do roku 2020 bude musieť SR zvýšiť podiel recyklácie na 50 %. Z tohto dôvodu sa rozhodli združenie ELEKOS (Organizácia zodpovednosti výrobcov) a Ponitrianske združenie obcí pre separovaný zber pod záštitou Fakulty prírodných vied UKF v Nitre (Katedry ekológie a environmentalistiky) zorganizovať prvý ročník konferencie s názvom „Komunálny odpad – Súčasnosť a budúcnosť“. Konferencie sa zúčastnilo viac ako 100 účastníkov, predovšetkým starostov a zástupcov samospráv a firiem z viacerých obcí v SR, pracovníkov MŽP SR a vysokoškolských pedagógov a študentov UKF v Nitre a SPU v Nitre. Cieľom konferencie bolo prezentovať aktuálne témy v oblasti odpadového hospodárstva so zameraním na problematiku komunálnych odpadov. V rámci doobedňajšieho a poobedňajšie bloku odzneli prednášky venované aktuálnemu systému zabezpečenia triedeného zberu komunálnych odpadov, zhodnocovanie plastov vytriedených z komunálnych odpadov, ciele recyklácie do roku 2020 a vo väzbe na pripravovanú právnu úpravu EÚ aj ciele do roku 2030. FPV UKF v Nitre sa do prednáškovej časti zapojila výsledkami aktuálneho mapovania nelegálnych skládok odpadov na vybraných príkladoch, ktoré prezentovala za Katedru ekológie a environmentalistiky Mgr. Zuzana Pucherová, PhD.
Text: Mgr. Zuzana Pucherová, PhD., FPV - Katedra ekológie a environmentalistiky
Foto: prof. RNDr. František Petrovič, PhD., FPV - Katedra ekológie a environmentalistiky