Univerzita otvorila nové výskumné laboratóriá

Zvýšenie kapacity a kvality univerzity tak v oblasti výskumu, ako aj vzdelávania, predovšetkým v oblasti agrobiológie živočíchov a biomedicíny – to sú ciele vybudovania Výskumných laboratórií Fakulty prírodných vied Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre. V utorok 12. júna 2018 ich slávnostne otvorili rektor UKF v Nitre Ľubomír Zelenický, štátna tajomníčka Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR Oľga Nachtmannová a dekan Fakulty prírodných vied UKF v Nitre Libor Vozár.
„Prvotná myšlienka vybudovať moderné kvalitné výskumné laboratóriá a vzdelávacie priestory vznikla pred viac ako siedmimi rokmi v súvislosti s pripravovaným projektom Agrobiotech“, informoval rektor Ľ. Zelenický. „Naše Výskumné laboratóriá Fakulty prírodných vied sú situované už v existujúcom areáli UKF Nitra, sú vybavené najmodernejšou prístrojovou technikou a sú určené ako na účely realizácie výskumných úloh, (najmä v oblasti agrobiológie živočíchov a biomedicíny), tak aj pre potreby praxe. Verím, že novovybudované priestory ponúknu našim kolegom prístup k najnovším technológiám a vytvoria také pracovné prostredie, ktoré im pomôže posunúť opäť ich prácu o veľký kus vpred.“
Výskumné laboratóriá FPV UKF v Nitre neprehliadnuteľne podporujú kvalitatívny rozvoj výskumných aktivít, ktoré sa profilovali na biologických katedrách v troch ťažiskových oblastiach. Ide o molekulárnu biológiu, embryotechnológie a biológiu rastlín. Na troch podlažiach budovy sa preto nachádzajú laboratórium biológie stresu rastlín, laboratórium embryotechnologií a laboratórium molekulárnej biológie. Hodnota novostavby, vrátane stavebnej časti, vnútorného vybavenia laboratórnym nábytkom a inými nevyhnutnými prevádzkovými zariadeniami, predstavuje cca 1,5 mil. €. Dielo bolo realizované s finančnou podporou Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR vo výške takmer 1,3 mil. €. Zvyšok bol dofinancovaný z vlastných finančných prostriedkov.
Text: Jana Krajčovičová, R - Referát rozvoja, informatizácie a marketingovej komunikácie
Foto: Lubo Balko, RRIaMK