Zavŕšenie spolupráce medzi KLIŠ a Beloit College

V máji 2018 PhDr. Zuzana Tabačková, PhD., z Katedry lingvodidaktiky a interkultúrnych štúdií Pedagogickej fakulty UKF v Nitre navštívila ako v poradí tretí zamestnanec katedry Beloit College vo Wisconsine, USA. Výskumný pobyt bol organizovaný v rámci dohôd Erasmus+ podpísaných medzi Beloit College a Univerzitou Konštantína Filozofa v Nitre. Beloit College je najstaršou nepretržite fungujúcou vysokou školou v štáte, ktorá vznikla ešte skôr ako samotný Wisconsin.
Počas svojho pobytu sa Zuzana Tabačková venovala literárnemu výskumu so zameraním na imigrantských autorov. Zúčastnila sa na workshope o tvorbe vysokoškolských seminárov, ako aj na množstve stretnutí s profesormi a zamestnancami školy, ktorí sa vo svojom výskume zameriavajú na imigrantskú a postkoloniálnu literatúru, súčasnú americkú poéziu a kreatívne písanie. V rámci mobility taktiež navštívila Hemingwayovo rodisko v Oak Parku, ako aj Shakespearovské divadlo a Inštitút umenia v Chicagu.
V tom istom čase na oplátku pôsobili na Katedre lingvodidaktiky a interkultúrnych štúdií kolegyne z Beloit College Christina Eddington, Christina Clancy a profesorka Beatrice McKenzie. Christina Eddington a Christina Clancy pripravili pre poslucháčov magisterského štúdia workshop s názvom „Digital Strytelling“, v rámci ktorého študentov interaktívnym spôsobom oboznámili s inovatívnymi prístupmi ku kreatívnemu písaniu. Obidve kolegyne okrem toho navštívili základnú školu Benkova Nitra, gymnázium Golianova Nitra a jazykovú školu Prima v Leviciach. Záujem profesorky Beatrice McKenzie, vedúcej Katedry histórie na Beloit College, sa sústredil predovšetkým na nedávnu históriu Slovenska. Spolu s pedagógmi KLIŠ navštívila Múzeum Slovenského národného povstania v Banskej Bystrici a Múzeum holokaustu v Seredi.
Dúfame, že výmenné prednáškové a výskumné pobyty pedagógov KLIŠ v Beloite (prezývaného tiež „Bránou do Wisconsinu“) a kolegýň z Beloit College na Katedre lingvodidaktiky a interkultúrnach štúdií budú začiatkom ďalšej spolupráce medzi americkými odborníkmi a Univerzitou Konštantína Filozofa v Nitre.
Text: PhDr. Zuzana Tabačková, PhD., doc. PhDr. Božena Horváthová, PhD., PF - Katedra lingvodidaktiky a interkultúrnych štúdií
Foto: PhDr. Zuzana Tabačková, PhD., Mgr. Eva Reid, PhD., PF - Katedra lingvodidaktiky a interkultúrnych štúdií