Nové projekty Filozofickej fakulty

Filozofická fakulta dosiahla úspech pri schvaľovaní nových projektov APVV so začiatkom riešenia v roku 2018. V rámci Verejnej výzvy vyhlásenej APVV bolo pracovníkmi fakulty podaných 7 nových projektov v pozícii žiadateľa a 2 projekty v pozícii partnera. Z nich boli rozhodnutím agentúry finančne podporené nasledovné projekty:
• „Tematologická interpretácia, analýza a systemizácia arcinaratívov ako semiotických modelov životného sveta a existenciálnych stratégií“ (zodpovedný riešiteľ prof. PhDr. Ľubomír Plesník, DrSc., Ústav literárnej a umeleckej komunikácie FF UKF v Nitre),
• „Kultúrny produkt regionálneho múzea v kontexte objektívnej spoločenskej potreby: Život v totalite v rokoch 1939 – 1945“ (zodpovedný riešiteľ Mgr. Miroslav Palárik, PhD., Katedra histórie FF UKF v Nitre),
• „Perspektívy vývoja súčasnej religiozity na Slovensku“ (zodpovedný riešiteľ doc. PhDr. PaedDr. Peter Kondrla, PhD., Katedra náboženských štúdií FF UKF v Nitre),
• „Podpora čitateľskej gramotnosti v materinskom a cudzom jazyku“ (zodpovedná riešiteľka doc. PaedDr. Eva Stranovská, PhD., Katedra germanistiky FF UKF v Nitre, v spolupráci s FSŠ),
• „Vita intra muros – interdisciplinárny výskum hradov stredného Slovenska“ (v partnerstve s Archeologickým ústavom SAV, zodpovedná riešiteľka na FF doc. PhDr. Noémi Beljak Pažinová, PhD., Katedra archeológie FF UKF v Nitre).
Na Filozofickej fakulte UKF v Nitre sa pritom v rámci predchádzajúcich všeobecných výziev APVV aktuálne rieši už 5 projektov v oblastiach základného a aplikačného výskumu (2 z nich v spolupráci s pracovníkmi FPV a PF). Úspešnosť fakulty v získavaní výskumných grantov v najdôležitejšej národnej grantovej agentúre vypovedá o kvalitnej systematickej príprave projektov a o širšom odbornom uznaní erudovanosti riešiteľských kolektívov fakulty.

Autor textu: doc. PhDr. Martin Hetényi, PhD. – prodekan FF