UKF na slavistickom kongrese

Slavistika je integrálnou a uznávanou súčasťou svetovej vedy. Pri jej zrode stála významná osobnosť slovenskej vedy Pavol Jozef Šafárik (1795 – 1861). Slavisti z celého sveta (od Japonska a Indie cez Európu až po USA) sa stretávajú na svojich kongresoch každých päť rokov od roku 1929, kedy sa konal I. medzinárodný slavistický kongres v Prahe.
Najnovšie výsledky svojich výskumov z oblasti slovanskej jazykovedy, literárnej vedy, kulturológie, folkloristiky, translatológie a pod. prezentovali slavisti na XVI. medzinárodnom kongrese slavistov v Belehrade v dňoch 20. – 27. augusta 2018. Vyše deväťsto účastníkov aktívne vystúpilo v sekciách, tematických blokoch, pri okrúhlych stoloch či formou posterov.
Kongres slávnostne otvoril predseda Medzinárodného komitétu slavistov prof. Dr. Boško Suvajdžić a ďalšie významné osobnosti svetovej slavistiky. Účastníkov kongresu prijal aj prezident Srbska Aleksandar Vučić, ktorý vysoko ocenil prácu slavistov a ich vedecké výsledky. V bohatom programe bola špeciálna téma súvisiaca s miestom konania kongresu: Dvesto rokov Srbsko-nemecko-latinského slovníka Vuka Karadžića, kodifikátora súčasnej srbčiny, a Význam diela Aleksandra Belića (1876 – 1960) pre svetovú slavistiku a lingvistiku.
Našu univerzitu reprezentoval na kongrese prof. PhDr. Juraj Glovňa, CSc. z Katedry slovenského jazyka a literatúry FF. Vystúpil s referátom Stav a štatút vojvodinskej slovenčiny ako enklávneho jazyka a v tematickom bloku Slovanské spisovné jazyky od teórie k praxi s príspevkom Formovanie postojov študentov vysokých škôl k spisovnému jazyku. Zúčastnil sa ako člen Komisie pre slovanské spisovné jazyky za Slovenskú republiku na jej riadnom zasadnutí. Všetky príspevky , ktoré odzneli na kongrese, boli predtým publikované v národných slavistických periodikách, na kongrese dostali prítomní účastníci publikáciu v dvoch zväzkoch: Tézy a abstrakty z kongresových príspevkov (diel 1 – Jazyk, diel 2 – Literatúra, kultúra, folklór). Súčasťou kongresu bol bohatý kultúrny program, koncert speváckeho zboru filologickej fakulty, prezentácie najnovších slavistických publikácií, besedy a diskusie.
XVI. medzinárodný kongres slavistov slávnostne ukončili v nedeľu 26. augusta 2018. Ďalší kongres sa bude konať o päť rokov v Paríži.

Text: prof. PhDr. Juraj Glovňa, CSc. – Katedra slovenského jazyka a literatúry FF