Konferencia projektu IncluSMe

V utorok 28. augusta 2018 sa v priestoroch UKF na Triede A. Hlinku konala medzinárodná konferencia s názvom STEM vzdelávanie a inklúzia kultúrnych odlišností. Konferenciu organizovala UKF v spolupráci s Univerzitou Hradec Králové, ČR, ako aktivitu medzinárodného projektu Erasmus+ IncluSMe, číslo projektu 2016-1-DE01-KA203-002910. Hlavným riešiteľom projektu IncluSMe je Vysoká škola pedagogická vo Freiburgu, Nemecko, s ktorou UKF začala úspešnú spoluprácu už v roku 2010 projektmi 7RP PRIMAS a Comenius COMPASS.
Medzinárodnej konferencie STEM vzdelávanie a inklúzia kultúrnych odlišností sa zúčastnili vysokoškolskí učitelia pripravujúci budúcich učiteľov, cviční učitelia zo základných a stredných škôl, výskumní pracovníci v oblasti environmentalistiky a ekológie a predstavitelia rôznych inštitúcií, ktoré sa venujú vzdelávaniu v uvedenej problematike.
Účastníci prišli z deviatich krajín: Bulharsko, Česká republika, Grécko, Maďarsko, Malta, Nemecko, Poľsko, Taliansko, Slovensko a zastupovali spolu šestnásť univerzít.
Účastníkov konferencie v úvode privítal dekan FPV, prof. RNDr. František Petrovič, PhD., a konferenciu pozdravili aj prorektorka pre vzdelávanie doc. PaedDr. Jana Duchovičová, PhD. a prodekan pre vzdelávaciu činnosť FPV, RNDr. Dušan Vallo, PhD.
Nosnými katedrami riešenia projektu IncluSMe sú Katedra matematiky a Katedra ekológie a environmentalistiky FPV, ktorých pracovníci konferenciu odborne i organizačne pripravili. V rámci odborného programu si účastníci vypočuli tri hlavné prednášky týkajúce sa aktuálnych výstupov projektu IncluSMe v oblastiach: kultúrne aspekty inklúzie, vyučovanie matematiky a prírodovedných predmetov v mimoškolských aktivitách a súčasné problémy ekológie vo vyučovaní v kontexte inklúzie kultúrnych odlišností. Ďalšie plenárne prednášky priniesli pohľady na inklúziu na základe rôznych skúseností prednášajúcich či hľadísk prístupu k inklúzii. Jednu z plenárnych prednášok predniesla aj PhDr. Miroslava Čerešníková, PhD. z Ústavu romologických štúdií a prodekanka FSVaZ. Veľmi hodnotnou a zaujímavou bola prednáška pani učiteľky Mgr. Zuzany Kijácovej zo ZŠ Výčapy-Opatovce, ktorá sa s účastníkmi konferencie podelila o svoju skúsenosť z vyučovania matematiky detí z kresťanských rodín z Iraku, ktorí do obce prišli v roku 2016. Časť odborného programu konferencie sa niesla pod garanciou prof. PaedDr. Aleny Haškovej, CSc. z Katedry techniky a informačných technológií PF.
Podobná konferencia sa v rámci projektu IncluSMe bude konať na jar roku 2019 na Univerzite v Nikózii, Cyprus. K aktivitám projektu patria i letné školy pre študentov učiteľstva. Päť študentov ekológie a environmentalistiky sa zúčastnilo letnej školy v júni 2018 v Prahe a v nadchádzajúcom akademickom roku 2018/2019 bude letná škola inkluzívnej pedagogiky vo vyučovaní matematiky organizovaná Univerzitou vo Vilniuse v Litve a zúčastní sa jej skupina piatich študentov učiteľstva matematiky FPV.
Viac informácií nájdete na https://inclusme-project.eu/
Text: doc. PaedDr. Soňa Čeretková, PhD. – Katedra matematiky FPV, zodpovedná riešiteľka projektu IncluSMe
Foto: Lubo Balko – referát rozvoja, informatizácie a marketingovej komunikácie