Nehybní strážcovia mesta pod Zoborom

Tohtoročné Dni európskeho kutlúrneho dedičstva obohatila Katedra muzeológie FF usporiadaním u nás zatiaľ zriedkavej aktivity. Na území Horného mesta v Nitre sme vytvorili príležitostnú aktivitu zameranú na spoznávanie histórie Nitry prostredníctvom sochárskej výzdoby podhradia a hradu s názvom Nehybní strážcovia mesta pod Zoborom.
Horné mesto ponúka množstvo pamiatok, prostredníctvom ktorých sa dajú prezentovať významné míľniky dejín. Sochy zaujímajú medzi nimi výnimočnú pozíciu, pretože okrem svojej historickej a umeleckej hodnoty disponujú aj výhodou umiestnenia na otvorených priestranstvách, a preto prirodzene priťahujú pozornosť verejnosti.
Projekt zahŕňal historické skulptúry (Corgoň, morový stĺp, busta cisára Leopolda I. na bašte, sochy na hradnom moste) aj moderné diela (socha kniežaťa Pribinu, súsošie Cyrila a Metoda, socha Jána Pavla II.). Účastníkov navigoval vopred pripravený itinerár, ktorý ich priviedol k soche. Pri nej museli vyriešiť úlohu, zadanú takisto v itinerári, a tá ich posunula ďalej. Každá úloha v sebe obsahovala informácie k jednotlivým historickým obdobiam a udalostiam v Nitre. Vďaka tomu účastníci zážitkovou formou získali poznatky a zároveň zažili vzrušenie spojené s hľadaním indícií.
Podujatie napriek nepriaznivému počasiu absolvovalo okolo stopäťdesiat záujemcov. S potešením konštatujeme, že značné percento tvorili rodiny s deťmi, zastúpené boli však všetky vekové kategórie. O našu akciu prejavilo záujem mesto Nitra, ktoré ju plánuje ponúkať školám vo svojej zriaďovacej pôsobnosti ako obohatenie výuky dejepisu.
kamenní strážcovia
Text a foto: PhDr. Pavol Šteiner, PhD. – Katedra muzeológie FF