Tvorivý workshop k Svetovému dňu zvierat

Na Svetový deň zvierat, 4. októbra 2018, realizovala Katedra ekológie a environmentalistiky FPV UKF v spolupráci s o. z. kRaj v nitrianskom Hideparku tvorivý workshop nazvaný Ostrovy života v meste Nitra. Podujatia sa zúčastnilo 137 detí zo základných škôl a gymnázií z Nitry a okolia a zaznela počas neho odborná prednáška a ukážky k téme Význam opeľovačov pre človeka a krajinu. Následne bolo vytvorených desať veľkých hmyzích domčekov, ktoré deti vyzdobili a vyplnili prineseným prírodným materiálom.
Cieľom workshopu nebolo len vyrobiť útočisko pre hmyz, ale najmä podporiť kreativitu detí, popularizovať túto skupinu živočíchov, naučiť sa nebáť hmyzu a pochopiť jeho význam pre človeka a krajinu.
Domčeky vyrobené v rámci worskhopu budú umiestnené v areáloch škôl, čím sa na jednej strane podporí biodiverzita mestského prostredia, ale najmä budú niekoľko rokov slúžiť ako vhodná didaktická pomôcka, aby žiaci lepšie pochopili zaujímavý svet hmyzu a prírody vôbec.
Podujatie vzniklo s finančným príspevkom Mesta Nitra a s podporou Nitrianskej komunitnej nadácie v rámci grantovej výzvy Mením Moje Mesto. Všetkým, ktorí hlasovali za náš projekt, ďakujeme.
Organizačne podujatie zabezpečila Katedra ekológie a environmentalistiky FPV UKF v spolupráci s Hidepark Nitra – kultúrne centrum a Cuketa o. z.
Text a foto: RNDr. Peter Petluš, PhD. – Katedra ekológie a environmentalistiky FPV