FPV na konferencii o ekosystémových službách

V San Sebastiane (Španielsko) sa v dňoch 15. – 19. októbra 2018 konala celoeurópska konferencia „Ecosystem services in a changing world: moving from theory to practice“ (Ekosystémové služby v meniacom sa svete: posun od teórie k praxi). Organizátorom podujatia bola celosvetová sieť „Ecosystem Services Partnership“ (Partnerstvo pre ekosystémové služby), ktorá združuje 40 významných inštitúcií a viac ako 3000 odborníkov z 85 krajín v oblasti výskumu a praktického uplatňovania konceptu ekosystémových služieb. Tento koncept sa stáva čoraz viac používaným nástrojom pre hodnotenie a oceňovanie funkcií a služieb, ktoré poskytuje príroda človeku v rôznych typoch krajiny a životného prostredia – od horských území, cez poľnohospodársku krajinu, vodné ekosystémy až po mestské územia, a postupne sa stal aj jednou z priorít environmentálnej politiky EÚ.
Na konferencii sa zúčastnilo viac ako 450 odborníkov z oblasti vedy, výskumu, školstva, ale aj politiky a verejnej správy zo všetkých kútov Európy a čiastočne aj z iných kontinentov. Program podujatia bol veľmi rozsiahly – konferencia pozostávala z vystúpení kľúčových rečníkov, plenárnych zasadnutí a workshopov venovaných konkrétnym oblastiam a témam ekosystémových služieb. Celkovo odznelo približne 400 príspevkov a prezentovaných bolo takmer 100 posterov.
Keďže problematika ekosystémových služieb sa stáva jednou z dôležitých oblastí výskumu a doktorandského štúdia aj na Katedre ekológie a environmentalistiky FPV UKF, konferencie sa zúčastnili jej dvaja pracovníci (prof. Petrovič, doc. Mederly) a štyria doktorandi (Mgr. Jančovič, Mgr. Kaisová, Mgr. Močko a Mgr. Vrbičanová). Prezentovali dva spoločné príspevky: prednášku „Metódy mapovania a hodnotenia ekosystémových služieb na národnej úrovni v Slovenskej republike“ v sekcii T4a Mapovanie a hodnotenie ekosystémov a ich služieb v členských štátoch EU a poster „Prehľad metód a nástrojov na hodnotenie kultúrnych ekosystémových služieb (príklad Slovenska a vybraných stredoeurópskych krajín)“ v sekcii T8 Využitie sociálnych médií na hodnotenie kultúrnych ES. Okrem prezentácie v týchto sekciách sa všetci zúčastnili aj na rokovaniach v iných pracovných sekciách a na súvisiacich diskusiách. Najmä pre študentov bolo veľkým zážitkom „naživo“ vidieť a počuť aj najväčšie svetové osobnosti výskumu v oblasti ekosystémových služieb, napr. prof. Benjamina Burkharda z Nemecka alebo dr. Rudolfa deGroota z Holandska. Účasť na takomto podujatí je pre nich určite veľkou inšpiráciou a povzbudením do ďalšej práce v rámci doktorandského štúdia.
Viac informácií o konferencii nájdete TU.
Text: doc. RNDr. Peter Mederly, PhD. – Katedra ekológie a environmentalistiky FPV
Foto: kolektív KEE FPV UKF a archív ESP konferencie