Európsky týždeň BOZP na univerzite

Každoročne je 43. kalendárny týždeň v príslušnom kalendárnom roku vyhlásený za Európsky týždeň bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci. Na európskej úrovni ho koordinuje Európska agentúra pre bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci (EU – OSHA). Realizáciu podujatí a činností na národných úrovniach zabezpečujú partneri agentúry v 28 členských štátoch EÚ i mimo nej.
Počas celého týždňa sú na Slovensku vo zvýšenej miere propagované aktivity smerujúce k zlepšeniu povedomia verejnosti o význame bezpečnej práce a ochrany zdravia zamestnancov. Pri tejto príležitosti sa vo všetkých krajinách Európskej únie konajú rôznorodé aktivity na podporu zvýšenia povedomia verejnosti o otázkach bezpečnosti práce, najmä besedy, semináre, dni otvorených dverí, workshopy a pod.
Cieľom Európskeho týždňa pre bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci 2018 Zdravé pracoviská pre všetky vekové kategórie je poskytnúť informácie pre zlepšovanie bezpečnosti a ochrany zdravia na pracoviskách, informovanie širokej verejnosti a študentov o zmenách v právnych predpisoch v oblasti bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, ktoré vyplývajú z novelizácie Zákonníka práce a politiky BOZP v rámci EÚ. Na webovej stránke Healthy workplaces venovanej aktuálnej kampani sú ponúknuté viaceré praktické nástroje, ktoré môžu pomôcť organizáciám pri zlepšovaní riadenia BOZP a zvyšovaní úrovne BOZP na pracoviskách. Motiváciu môžu zamestnávatelia a zamestnanci čerpať aj z prípadových štúdií agentúry EU – OSHA, ktoré obsahujú príklady dobrej praxe účinného riadenia bezpečnosti a ochrany zdravia.
Organizátori podujatí na Katedre techniky a informačných technológií PF propagáciou aktivít počas celého týždňa vyzdvihujú význam BOZP, študijného programu Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci na PF UKF v Nitre a spolupráce s Inšpektorátom práce v Nitre pri propagácii vzdelávania a formovaní verejnej mienky spoločnosti k otázkam BOZP.
Môžeme skonštatovať, že všetky podujatia organizované na KTIT, nie len pripravovaný workshhop, ktorý sa uskutoční 25. októbra 2018 na Katedre techniky a informačných technológií PF a na ktorý pozývame všetkých záujemcov, napĺňajú základný cieľ Európskeho týždňa pre bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci.
Text: doc. PaedDr. Jana Depešová, PhD. – Katedra techniky a informačných technológií PF
Ilustračná fotografia v perexe: Lubo Balko – Referát rozvoja, informatizácie a marketingovej komunikácie R