5. ročník speváckej súťaže BlueNote

Celotýždňový vokálny maratón na Katedre hudby PF zavŕšila už tradičná spevácka súťaž BlueNote 26. októbra 2018. Piaty ročník súťaže sa niesol v rodinnej atmosfére, nakoľko vynikajúci lektori vokálnych kurzov boli zároveň porotcami a mali možnosť s jednotlivými súťažiacimi individuálne pracovať, zoznámiť sa s nimi a profesionálne im poradiť v predchádzajúcich dňoch. Súťažiaci mali opäť možnosť sa ukázať v troch nonartificiálnych žánroch – jazz/šansón, muzikál a popmusic.
Za oblasť šansónu zodpovedala významná slovenská šansonierka Alena Čermáková. Muzikál hodnotil odbornými očami Ján Hyža a jazz Boglárka Babiczki z Maďarska. Hodnotili hlasovú techniku, prácu s textom, štýlové uchopenie jednotlivých žánrov, no predovšetkým celkové podanie piesní a osobitý umelecký prejav.
Porotu najviac presvedčila Lívia Michalková, študentka 3. ročníka v odbore hudba a zvukový dizajn na PF UKF, ktorá nám v rámci súťažného repertoáru predstavila aj svoju vlastnú tvorbu. Druhé miesto získala Alena Dušová, študentka 1. ročníka a tretie miesto patrilo Kamile Halámkovej, študentke 3. ročníka, obidve v odbore učiteľstvo hudobno-dramatického umenia na PF UKF.
Osobitná vďaka patrí predovšetkým súťažiacim, ktorí túto našu už pomaly tradíciu živia a nenechajú upadnúť. Ďakujeme Alene Čermákovej a Jane Tomko Ferjenčíkovej z PF PU v Prešove za vecné ceny, ktoré venovali našim súťažiacim. Taktiež patrí poďakovanie Únii žien Slovenska, osobitne Eve Kuklovej, za každoročnú finančnú podporu tohto výnimočného projektu.
Text a foto: Mgr. Iveta Štrbák Pandiová, PhD. – Katedra hudby PF