Medzinárodný deň rómskeho jazyka

5. november bol vyhlásený za Medzinárodný deň rómskeho jazyka v roku 2009 na medzinárodnej konferencii v chorvátskom Záhrebe, ktorej sa zúčastnili zástupcovia pätnástich krajín Európy. Medzinárodný deň rómskeho jazyka je pripomienkou a zároveň oslavou jazyka, ktorým sa je možné dohovoriť takmer v každej európskej krajine. Bohatosť a rôznorodosť rómskeho jazyka dokazuje množstvo dialektov, len na Slovensku Rómovia hovoria tromi hlavnými dialektmi – dialektom rumungro Rómov, dialektom olašských Rómov a maďarských Rómov a viacerými subdialektmi. Rómsky jazyk bol na Slovensku štandardizovaný v roku 2008.
Naša univerzita bola prvou zo slovenských vysokých škôl s rómskym jazykom vo svojich študijných programoch. Študenti Ústavu romologických štúdií na Fakulte sociálnych vied a zdravotníctva sa počas svojho štúdia s rómskym jazykom stretávajú už od roku 1990, okrem toho pracovisko organizuje jazykové kurzy pre verejnosť a v oblasti rómskeho jazyka a romológie realizuje výskumy.
Aj pri tejto príležitosti organizuje Ústav romologických štúdií 15. novembra 2018 konferenciu „Romologické diskurzy – RODI 2018 (Vakeras pal o Roma)“ s podnázvom Rómska kultúra a jazyk – potreby a perspektívy, na ktorej budú účastníci diskutovať aj o význame ochrany a podpory rómskeho jazyka.
Text: doc. Jurina Rusnáková, PhD. – Ústav romologických štúdií FSVaZ
Fotografia v perexe: Stanislav Chovanec – Dekanát FSVaZ