Stredoškoláci si merali vedomosti v literatúre

Na pôde Fakulty stredoeurópskych štúdií sa 24. októbra 2018 konalo prvé kolo už 8. ročníka celoslovenskej literárnej súťaže pre stredoškolákov s názvom Legere, ktorej sa zúčastnilo 25 trojčlenných družstiev od Veľkých Kapušian až po Bratislavu. Hlavným cieľom súťaže je popri popularizácii čítania najmä prehlbovanie literárnoteoretických a literárnohistorických vedomostí žiakov a rozvoj ich interpretačných a komunikačných kompetencií. Rámcovou témou v tomto roku je súčasná maďarská literatúra.
Kým si žiaci zmerali svoje vedomosti vo vyplňovaní testu, učitelia stredných škôl sa zúčastnili didaktického seminára a workshopu, ktorý viedla Katalin Kuklis, pedagogická odborníčka na dramatickú výchovu a divadlo. Nasledovala prednáška literárnej vedkyne Csilla Nagy (Maďarsko) o vývinových trendoch súčasnej maďarskej prózy, ktorá bude podkladom pre vedomostný test druhého kola v novembri.
Ako v predošlých ročníkoch, aj teraz boli do organizačných prác podujatia zapojení doktorandi a študenti učiteľských i neučiteľských odborov Ústavu maďarskej jazykovedy a literárnej vedy FSŠ s cieľom získania cenných skúseností.
Literárna súťaž Legere FSŠ UKF
Text: Dr. habil. PaedDr. Kristian Benyovszky, PhD. – Ústav maďarskej jazykovedy a literárnej vedy FSŠ
Foto: Bc. Réka Bírócziová – študentka FSŠ