Deň kostí a DNA prilákal veľa záujemcov

Týždeň vedy a techniky na UKF v utorok pokračuje množstvom zaujímavých podujatí na pôde všetkých piatich fakúlt, ktoré sa podieľajú na ich príprave. Jedným z nich je Deň kostí a DNA, ktorý dopoludnia do výskumných laboratórií Fakulty prírodných vied UKF v Nitre prilákal veľa záujemcov najmä z radov študentov. Pre veľký záujem ho popoludní o 13. h opakovali pre ďalších účastníkov.
Podujatie, ktoré pripravili Katedra botaniky a genetiky a Katedra zoológie a antropológie FPV UKF v Nitre, je spojené s prezentáciou prístrojov na analýzu DNA a kostí, prehliadkou laboratórií a realizáciou experimentov. Poznatkami a metódami, ktoré na univerzite využívajú, chcú takouto zaujímavou formou pritiahnuť svojich budúcich absolventov.
Unikátne výsledky
V úvode odznela prednáška RNDr. Ľuboša Rybana, PhD. z Kriminalistického a expertízneho ústavu PZ, ktorý zaujímavo rozprával na tému Analýza DNA: ako zločinci prichádzajú o slobodu. Prof. RNDr. Radoslav Omelka, PhD. z Katedry botaniky a genetiky UKF v Nitre zas prednášal na tému Kosti – dôkazy života aj smrti.
Medzi oboma prednáškami sa účastníci podujatia zúčastnili prezentácie prístrojov na analýzu DNA a kostí a prehliadky vybavenia laboratórií a výsledkov, ktoré univerzita dosiahla v oblasti biológie kostí.
„To, že sa venujeme biológii kostí na rôznych úrovniach, je unikát v rámci celého Slovenska. Dosiahli sme zaujímavé výsledky, ktoré sa využívajú v biomedicíne a biotechnológiách, testujeme nové liečivá zamerané na liečbu osteoporózy. Ako prví na svete sme identifikovali osteoporózu na kostiach historických zvierat zo stredoveku,“ prezradil jedinečné výsledky výskumu prof. Omelka.
V rámci prehliadky účastníkom podujatia predstavili aj unikátny prístroj mikropočítačovej tomografie a jeho výstupy – kosti v 3D zobrazení. Je to niečo ako nemocničný CT prístroj, len prispôsobený na výskumné účely. Študentom prezentovali i špeciálne technológie prípravy preparátov z kostí, čo nie je jednoduchá vec.
„Kosť je tvrdá oproti iným tkanivám, preparáty z nej sa robia veľmi ťažko. Na to treba špeciálnu techniku, ktorá dokáže kosť rozrezať – diamantovú pílu, ktorú máme k dispozícii,“ pokračuje prof. Omelka. „Študentom sme biológiu kostí prezentovali aj na historických kostiach – na kostre jedinca zo stredoveku i na častiach ľudských kostier s ukážkami rôznych patologických anomálií.“
Experti na stopy zločinov
Druhý prednášajúci RNDr. Ľuboš Ryban, PhD. je expertom Kriminalistického a expertízneho ústavu Policajného zboru v Slovenskej Lupči, kde pracuje v oblasti biológie a genetickej analýzy na odvetví prírodovedného skúmania a kriminalistickej identifikácie. Na ústave pracujú len s ľudskými materiálom, živočíšne tkanivá nie sú predmetom ich skúmania.
„V podstate sa zaoberáme forenznými prípadmi, o ktorých sa môžu ľudia denne dozvedieť z televíznych správ či novín. Skúmame kostrové nálezy, z ktorých mnohé súvisia s organizovaným zločinom mafiánov. Analýzou získavame potrebné informácie a DNA profily, ktoré sa vkladajú do národnej databázy DNA profilov. Porovnávajú sa v rámci Slovenska, ale aj iných štátov, s ktorými máme uzatvorenú tzv. prumskú dohodu o výmene údajov o DNA, odtlačkov prstov a podobne,“ uviedol RNDr. Ľuboš Ryban.
Vo svojej prednáške okrem iného spomenul aj míľniky v kriminalistickej praxi prepojené s biológiou, priblížil tiež metódy, ako zaisťujú stopy trestných činov, napr. vrážd, znásilnení, krádeží, drogovej trestnej činnosti či organizovaného zločinu.
Text: Ing. Jana Černáková – Referát rozvoja, informatizácie a marketingovej komunikácie R
Foto: Lubo Balko – Referát rozvoja, informatizácie a marketingovej komunikácie R