O živote Štefánika s knihou Generál

Dňa 7. novembra 2018 sa v Divadelnej kaviarni DAB v Nitre – v rámci Týždňa vedy a techniky na Slovensku i na základe riešenia projektu APVV Literatúra a jej filmová podoba v stredoeurópskom kontexte – uskutočnila literárna beseda so známou spisovateľkou a režisérkou Marianou Čengel Solčanskou, ktorá predstavila svoju novú knihu Generál M. R. Štefánik. Ako už naznačuje názov, kniha nám predstavuje život Milana Rastislava Štefánika, a to v podaní ďalšej významnej postavy československých dejín – rozprávača príbehu – Edvarda Beneša.
Podľa slov Tibora Žilku, ktorý otvoril besedu predstavením autorky, ide o jeden z najlepších slovenských biografických románov vôbec. Okrem množstva zaujímavých faktov nám predstavuje aj ľúbostný život M. R. Štefánika. Dozvieme sa z nej aj o jeho skutočnom vzhľade, temperamente i úžasnej charizme či nezvyčajnom vzťahu s Benešom. Taktiež sa o Štefánikovi môžeme dozvedieť napríklad to, že sa predstavoval ako Uhor, neveril v demokraciu, presadzoval monarchiu a mnoho ďalších pozoruhodných informácií.
Mariana Čengel Solčanská je rodáčka z Nitry a taktiež študovala v tomto meste na Univerzite Konštantína Filozofa, a to politológiu a kulturológiu. Neskôr odišla študovať do Bratislavy réžiu. Jej dielo i film Legenda o lietajúcom Cypriánovi dosiahli veľký úspech, no mnohí ju môžu poznať ako režisérku jedného z najpopulárnejších súčasných slovenských filmov Únos. Na literárnej besede sme sa od nej dozvedeli aj to, že knihu Generál písala 5 rokov a vydala ju práve teraz z dôvodu stého výročia ČSR.
Vo svojej knihe podáva vlastnú interpretáciu Štefánika, preto o nej rozpráva ako o subjektívnom diele. Román istým spôsobom slúži aj ako podklad k filmu, no tentoraz nie z réžie M. Čengel Solčanskej, a to z dôvodu, že by „nedokázala uveriť hercovi, že je samotný Štefánik“.
V bohatej diskusii nás oboznámila i s plánmi do budúcna. Prezradila, že jej nasledujúca kniha sa bude zaoberať postavou Jánošíka.
Na besede, ktorá je výsledkom ďalšej úspešnej spolupráce Ústavu stredoeurópskych jazykov a kultúr FSŠ UKF a Literárneho klubu Janka Jesenského, boli prítomní ľudia rôznych vekových kategórií a taktiež primátor mesta Nitra. Beseda sa končila vrúcnym poďakovaním pani Čengel Solčanskej za účasť, pričom si záujemcovia mohli priamo zakúpiť knihy na mieste a poprosiť autorku o vlastnoručný podpis.
Text: Kitti Nagyová – študentka 1. ročníka odboru stredoeurópske areálové štúdiá
Foto: Milan Hlôška – Literárny klub Janka Jesenského