Na FSVaZ diskutovali o domácom násilí

Katedra sociálnej práce a sociálnych vied FSVaZ ponúkla v rámci Študentských dní nitrianskych univerzít 2018 svojim študentom prednášku na tému Domáce násilie – zneužívanie detí s Mgr. Marianou Kováčovou, PhD., riaditeľkou nitrianskeho centra Slniečko, n. o.
Centrum Slniečko je známe poskytovaním komplexnej pomoci obetiam domáceho násilia, najmä pokiaľ ide o ženy a deti. Ponúka jedinečné spektrum služieb, pretože klienti pod jednou strechou nájdu psychologické, sociálne aj právne poradenstvo. Prednáška bola zameraná na identifikáciu sexuálneho zneužívania detí a ukázala účastníkom vhodné a nevhodné postupy pomáhajúcich profesií. Nevhodné postupy, použité v prvom kontakte s klientom hľadajúcim pomoc, môžu mať vplyv na priebeh celého ďalšieho vyšetrovania prípadu, alebo ho celkom zablokujú. Naopak, vhodne zvolený prístup dokáže výrazne napomôcť a urýchliť vyriešenie náročnej situácie.
Keďže ide o rozsiahlu problematiku, ktorú nie je možné vyčerpať v priebehu jedného stretnutia, veríme, že študenti pomáhajúcich profesií (v tomto prípade sociálna práca, sociálne služby a poradenstvo) budú mať ďalšiu príležitosť na pokračovanie diskusie, prípadne výkon svojej odbornej praxe priamo v centre Slniečko.
Text a foto: JUDr. PhDr. Barbara Pavlíková, PhD. – Katedra sociálnej práce a sociálnych vied FSVaZ