Stretnutie so spisovateľkou Irenou Brežnou

3. decembra 2018 sa pod taktovkou Katedry translatológie FF UKF a organizácie ASPEKT uskutočnilo stretnutie s uznávanou švajčiarsko-slovenskou spisovateľkou Irenou Brežnou. Starší študenti si ju môžu pamätať už z návštevy spred dvoch rokov, celkovo zavítala na pôdu našej školy už po tretí raz.
Stretnutie s uznávanou spisovateľkou sa nieslo v duchu predstavenia jej publikácie Postrehy emigrantky a besedy na aktuálne spoločenské a kultúrne témy na Slovensku či v Európe. Predstavovaná kniha ponúka eseje, krátke prózy, reportáže a stĺpčeky z rokov 1981 až 2017. Autorka skúma, analyzuje a hodnotí vybrané spoločenské javy, osobná skúsenosť s emigráciou je jedným z nich.
Irena Brežná je jedinečná autorka a nie je ju možné zaškatuľkovať či jedným slovom definovať. Sama o sebe rada hovorí, že je žánrový hybrid. Publicistika je pre ňu ale podľa vlastných slov dominantnejšia a svoju prácu ani nevníma ako prácu, ale doslova dýchanie. Píše, lebo musí písať. Niečo ju neustále posúva dopredu a ako povedala, emigrácii vďačí za dar „interkultúrnej kompetencie“ a za to, že sa už nebojí čeliť novým situáciám.
Text a foto: Bc. Miroslav Olas – študent Katedry translatológie FF
Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia