Medzinárodná spolupráca Filozofickej fakulty

V novembri akademického roka 2018/2019 bola v zahraničnom vydavateľstve vydaná kolektívna vedecká monografia Culture In Transition Countries v anglickom jazyku, ktorej editorkami sú Mgr. Katarína Gabašová, PhD. a prof. Maja Jakimovska-Toshikj, PhD. Publikácia je výsledkom medzinárodnej vedeckej spolupráce Katedry kulturológie Filozofickej fakulty Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre a Inštitútu macedónskej literatúry Univerzity Sv. Cyrila a Metoda v Skopje, Republika Severné Macedónsko.
Nadviazanie konkrétnej spolupráce inicioval prof. PaedDr. ThDr. Roman Králik, Th.D, ktorý vyzdvihol príležitosť rozvíjania medzinárodných vzťahov a výskumných aktivít medzi dvomi renomovanými univerzitami a ich pracoviskami. Návrh spolupráce, ako aj vydanie publikácie, podporilo vedenie Filozofickej fakulty Univerzity Konštantína Filozofa, prof. PaedDr. Bernard Garaj, CSc. (v roku 2017 vo funkcii dekana fakulty) a doc. PhDr. Martin Hetényi, PhD., prodekan pre vedu, výskum a postgraduálne formy štúdia. Spolupráca by nebola možná bez záujmu, podpory a aktívneho zapojenia sa doc. Mgr. Miroslava Ballaya, PhD., vedúceho Katedry kulturológie a prof. Maji Jakimovskej-Toshikj, PhD., riaditeľky Inštitútu macedónskej literatúry.
Kolektívna monografia Culture In Transition Countries je rozdelená na dve časti: Re-thinking Cultural Transition a Mapping the Theme of Cultural Transition in Arts & Media. V prvej časti sú jednotlivé kapitoly venované konceptualizácii kultúrneho prechodu, resp. hlbokým systémovým zmenám a ich dôsledkom v tzv. tranzitných krajinách. V druhej časti ide o sondy do problematiky zobrazovania témy prechodu v umení a médiách. Cieľom autorov bolo prezentovať výsledky výskumov v oblasti kultúry s dôrazom na podobnosti a odlišnosti medzi kultúrami v období transformácie postkomunistických krajín v slovensko-macedónskom kontexte.
Editorky, ako aj autori/autorky, pristupovali k tejto výskumnej úlohe s ambíciou prispieť k odstraňovaniu bielych miest v kritickej reflexii eufórie, ale aj traumy a nespokojnosti ako dôsledkov prechodu.
Maja Jakimovska-Toshikj – Katarína Gabašová (eds.): Culture In Transition Countries. Skopje, Nitra: Institute of Macedonian Literature, Ss. Cyril and Methodius University in Skopje, Department of Cultural Studies, Faculty of Arts, Constantine the Philosopher University in Nitra, 2018, 351 p. ISBN 978-608-4744-10-8.
Text: Mgr. Katarína Gabašová, PhD. – Katedra kulturológie FF