Letom svetom alebo mobility očami študentov

5. decembra 2018 Katedra rusistiky FF organizovala podujatie Letom svetom alebo mobility očami študentov. Toto podujatie bolo spojené s besedou o možnostiach, skúsenostiach a peripetiách našich študentov na východ od Slovenskej republiky. Ako prvá vystúpila študentka 3. ročníka v odbore učiteľstvo akademických predmetov slovenský jazyk a literatúra a ruský jazyk a literatúra Martina Dvorská, ktorá bola v letnej jazykovej škole v Saratove. Opísala zážitky zo svojej cesty a prízvukovala študentom, že počas svojho pobytu jej vyučujúci odporučili literatúru, ktorá jej pomohla pri písaní bakalárskej práce.
Svoje štúdium a pobyt na Ukrajine nám odprezentovala doktorandka katedry rusistiky Mgr. Žaneta Zsarnóczaiová, ktorá absolvovala pobyt na Ukrajine dvakrát. Študentom ponúkla cenné rady pri vypĺňaní rôznych tlačív, ktoré sú k vycestovaniu potrebné. Podotkla, že študijné pobyty je možné zrealizovať prostredníctvom organizácií Erasmus a Saia. Upozornila na rozdiely vo vycestovaní v rámci Národného štipendijného programu alebo na základe bilaterálnych dohôd. Taktiež zdôraznila, že okrem spoznávania mentality a kultúry iného národa môžu naši študenti získať jazykový certifikát.
Ako posledná predstavila zahraničný pobyt v Moskve doktorandka katedry rusistiky Mgr. Mária Bačová, ktorá dvakrát absolvovala jazykovú stáž v Inštitúte Puškina v trvaní dvoch mesiacov. Vravela o tom, ako prebiehalo vyučovanie v Inštitúte, no spomenula aj miesta, ktoré ju v Moskve očarili.
Ďakujeme všetkým študentom, ktorí sa podujatia Letom svetom zúčastnili a veríme, že táto beseda im poskytla množstvo cenných informácií spojených s vycestovaním do Ruskej federácie či na Ukrajinu.
krus letom svetom1
krus letom svetom2