Naša absolventka vedie Vnímavú školu

Na sklonku minulého roka si deväť škôl z rôznych regiónov Slovenska prevzalo ocenenie projektu Vnímavá škola, ktorý riadi nezisková organizácia Od emócií k poznaniu (Eduma). Bola medzi nimi aj Základná škola na Pribinovej ul. v Novákoch, ktorej 444 žiakov vedie absolventka našej univerzity Anna Chlupíková. „Naša škola sa do projektu zapojila s cieľom scitlivovať postoje ľudí voči sebe navzájom a najmä voči ohrozeným skupinám,“ povedala nám. „Absolvovali sme intenzívny tréning, školenia so "živými knihami", kde sme sa stretli my učitelia priamo s ľuďmi, ktorí sú "iní" a učili sme sa nazerať na nich, na ich problémy, s ktorými sa stretávajú v živote, aby sme aj my citlivejšie pôsobili na svojich žiakov.“
Okrem toho sa dve učiteľky nováckej základnej školy zapojili do 4vé akadémie, pričom jedna z nich už získala certifikát, ďalšia ho dokončuje. „Stávame sa pozornejšími a citlivejšími voči tým, ktorí sú na nás odkázaní. A to je zmyslom nielen projektu, ale celého života, ktorý má byť prínosom pre nás,“ uviedla A. Chlupíková.
Organizácia Eduma odovzdala aj ocenenia Vnímavá firma a Vnímavá inštitúcia. Zakladateľkou a dlhoročnou manažérkou Edumy je ďalšia naša absolventka – Janette Motlová, ktorá v súčasnosti pôsobí ako riaditeľka Výskumného ústavu detskej psychológie a patopsychológie. „V našom rýchlo sa meniacom svete zabúdame na to, že sme súčasťou nejakej komunity, mesta a krajiny,“ vysvetľuje. „Do popredia sa dostáva dravosť a schopnosť vyrovnať sa najlepším. Čím rýchlejší chceme byť, tým väčšiu priepasť tvoríme v spoločnosti. Tou priepasťou je sociálne vylúčenie. Mnohí ľudia s prekážkami často nemajú možnosť dobehnúť ostatných, a tým sa ako spoločnosť limitujeme. Ak začneme vychovávať a viesť mladých ľudí k vnímavosti a vzdelávať ich, aby viac rozumeli ľuďom s prekážkami, slovo INKLÚZIA prestane byť len slovom z ôsmych písmen.
Laureátky a laureátov ocenenia Vnímavá škola a Vnímavá firma prijal 16. januára 2019 aj prezident Andrej Kiska.
Vnimava skola2
Vnimava skola