Výmenné pobyty v rámci sociálnej práce

Prof. PhDr. Martina Mojtová, PhD. sa ako vedúca Katedry sociálnej práce a sociálnych vied FSVaZ a garantka študijného odboru sociálna práca na Fakulte sociálnych vied a zdravotníctva UKF v rámci rozvoja spolupráce so zahraničnými univerzitami v októbri minulého roka zúčastnila medzinárodného stretnutia koordinátorov SocNet 98 vo Fínsku na Humak University of Applied Sciences v Helsinkách. Toto stretnutie prinieslo možnosti výmenných pobytov na európskych zahraničných univerzitách pre učiteľov a študentov, ktoré budú aktuálne už v letnom semestri tohto akademického roka.
SocNet 98 je Európska sieť univerzít sociálnej práce, ktorá vznikla v roku 1998 a minulý rok oslávila 20 úspešných rokov svojej existencie. Momentálne má 16 univerzitných partnerov z 12 európskych krajín. Medzi členov patria univerzity z Fínska (Humak University of Applied Sciences, Helsinki), Holandska (Hanzehogeschool Groningen), Nórska (University of South-Eastern Norway, Porsgrunn), Nemecka (City University of Applied Sciences, Bremen, University of Applied Sciences Emden/Leer a Ernst-Abbe-University of Applied Sciences, Jena), Belgicka (PXL University of Applied Sciences and Arts Hasselt a University College Leuven-Limburg, Leuven), Rakúska (University of Applied Sciences, St. Pölten a University of Applied Sciences Upper Austria, Linz), Dánska (University College Lillebaelt, Odense), Francúzska (IUT Figeac), Českej republiky (Jihočeská Univerzita, České Budějovice a Vysoká škola polytechnická, Jihlava), Veľkej Británie (Bournemouth University), Škótska (Glasgow Caledonian University). Slovensko zastupuje naša Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre, konkrétne Fakulta sociálnych vied a zdravotníctva, ktorú koordinátori jednotlivých univerzít prijali medzi seba. Veľmi sa z tohto spojenia tešíme, nakoľko vzniká možnosť mnohých Erasmus stáží, prednáškových a študijných pobytov pre učiteľov a študentov.
Myšlienkou a cieľom siete je nielen zintenzívniť bilaterálnu výmenu, ale vytvoriť širšiu sieť európskych univerzitných škôl sociálnej práce, ktorá podporuje najmä výmenu študentov a lektorov.
Hlavné aktivity SocNet 98:
  • Medzinárodný týždeň univerzít (IUW), ktorý organizujú 4 vopred dohodnuté univerzity vo vybraných krajinách na rôzne témy každý letný semester.
  • Každoročné stretnutie koordinátorov, ktoré organizuje jeden z partnerov v zimnom semestri.
  • Individuálne učiteľské výmenné / vyučovacie aktivity pod záštitou Erasmus +.
Tento rok sa Medzinárodný univerzitný týždeň uskutoční prvý aprílový týždeň na univerzitách v Belgicku, Rakúsku a v Čechách. Viac informácií nájdete na webovom sídle www.socnet98.eu.
Text: prof. PhDr. Martina Mojtová, PhD., FSVaZ – Katedra sociálnej práce a sociálnych vied