Konštantínovo dedičstvo a jeho prezentácia

Na Gymnáziu sv. Cyrila a Metoda v Nitre si študenti pripomenuli významný dátum v dejinách slovanského písomníctva, a to 14. február, ktorý je venovaný výročiu sv. Konštantína. Sympózium svojimi príhovormi slávnostne otvorili riaditeľ Gymnázia sv. Cyrila a Metoda, Mgr. Radoslav Rusňák, PaedDr. Mária Hlavatá a páter Mgr. Jacek Chrząściel.
Mgr. Renáta Machová, PhD. z Jazykového centra FF UKF predstavila študentom postavenie slovanských jazykov v Nemecku, a to na príklade slovenčiny ako malého európskeho jazyka, ktorý sa vyučuje na prestížnej nemeckej univerzite so 600-ročnou tradíciou v Kolíne nad Rýnom v Severnom Porýní-Westfálsku. Mgr. Renáta Machová, PhD. pôsobila na Inštitúte slavistiky na Kolínskej univerzite ako lektorka slovenského jazyka a kultúry. Študentom priblížila systém prezentácie a osvojovania si slovenčiny ako cudzieho jazyka so zameraním sa na lingvistické špecifiká, akými je morfologická, lexikálna, syntaktická a nemenej dôležitá fonetická kompetencia a princípy interkultúrneho prístupu pri osvojovaní si slovenčiny ako cudzieho jazyka.
Bol to práve sv. Konštantín – spolupatrón Európy – ktorý podnikal misie do sveta a šíril slovanské písomníctvo, či už na Morave, v Ríme, v Benátkach, v Panónii. Práve zásluhou sv. Konštantína a Metoda máme možnosť zachovávať túto tradíciu a šíriť slovenčinu aj vďaka štúdiu na univerzitách vo svete.
Na Kolínskej univerzite táto tradícia výučby slovenského jazyka a kultúry pretrváva už 66 rokov. Z Univerzity Konštantína Filozofa pôsobili na nemeckej Kolínskej univerzite piati vedeckí pracovníci Mgr. Renáta Machová, PhD., prof. PhDr. Juraj Glovňa, CSc., prof. PhDr. Juraj Vaňko, CSc., prof. PhDr. Ábel Kráľ, DrSc. a v akademickom roku 2018/2019 je vyslaným lektorom z UKF Mgr. Samuel Koruniak, PhD.
Text: Mgr. Renáta Machová, PhD., FF – Jazykové centrum