Odborná prax pre prekladateľov

5. marca 2019 sa na Katedre translatológie FF UKF uskutočnil odborný seminár o možnostiach praxe pre študentov magisterského štúdia odboru prekladateľstvo a tlmočníctvo FF UKF. Podujatie otvorili Mgr. Emília Perez, PhD., vedúca katedry translatológie, a prof. PhDr. Edita Gromová, CSc., koordinátorka odbornej praxe na katedre. Na úvod podujatia vystúpila dekanka FF UKF doc. PhDr. Jarmila Jurová, PhD., ktorá odovzdala prezidentovi Asociácie prekladateľských spoločností Slovenska Michalovi Kmeťovi v mene fakulty ďakovný list pri príležitosti 10. výročia podpísania zmluvy o spolupráci medzi FF UKF a Asociáciou prekladateľských spoločností Slovenska (ATCSK).
Na podujatí predniesli príspevky zástupcovia prekladateľských spoločností združených v Asociácii prekladateľských spoločností Slovenska (ATCSK) – Michal Kmeť, prezident asociácie a zároveň reprezentant prekladateľskej spoločnosti LEXIKA, Katarína Absolonová, reprezentantka prekladateľskej spoločnosti ASAP-translation, Miloslav Skovajsa, reprezentant lokalizačnej a prekladateľskej spoločnosti EXE, a. s., a Peter Zoričák, reprezentant prekladateľskej spoločnosti TETRAS. V prezentáciách zazneli užitočné informácie o fungovaní týchto spoločností, špecifikách práce prekladateľa pre agentúry, ako aj o možnostiach a priebehu študentských stáží. Všetci prednášajúci sa vo svojich prezentáciách zhodli na tom, že okrem cudzojazyčnej kompetencie je nevyhnutné, aby prekladateľ dokázal pracovať s prekladateľskými softvérmi na úrovni doby, a čo je obzvlášť dôležité, vynikajúco ovládal rodný jazyk. Upozornili, že bez týchto základných kompetencií sa znižuje jeho uplatniteľnosť na pracovnom trhu.
Podujatie sa stretlo s pozitívnym ohlasom prítomných študentov i pedagógov. Teší nás skutočnosť, že KTR má v prekladateľských spoločnostiach združených v ATCSK spoľahlivých partnerov, ktorí prispievajú k zvyšovaniu uplatniteľnosti našich študentov na pracovnom trhu.
Text: prof. PhDr. Edita Gromová, CSc., FF – Katedra translatológie
Foto: PhDr. Andrej Zahorák, PhD., FF – Katedra translatológie