ŠVOČ 2019 v odbore sociálna práca

Katedra sociálnej práce a sociálnych vied FSVaZ zorganizovala ďalší ročník Študentskej vedeckej odbornej činnosti, na ktorom svoje práce predstavili traja študenti.
Lucia Mesárošová svojou prácou na tému anómie v školskom prostredí publiku pútavo priblížila hodnotový rámec a názory žiakov jednej zo základných škôl. Poukázala aj na možnosti prepojenia sociálnej práce s praxou formou interaktívnych prednášok, workshopov či hier. Bc. Tatjana Tomić sa venovala filozofii Harm reduction a jej využitiu pri práci s vybranými cieľovými skupinami sociálnej práce – injekčnými užívateľmi drog a osobami pracujúcich v pouličnom sexbiznise. Keďže napriek svojmu prínosu je táto filozofia verejnosti stále málo známa, zdôraznila potrebu zvýšenia informovanosti, poukazovania na jej výhody a vysvetľovania mýtov, ktoré sa s Harm reduction spájajú. Bc. Erik Šatara predstavil proces implementácie štandardov kvality na príklade vybraného zariadenia sociálnych služieb. Prínosom jeho práce je okrem iného to, že na základe jeho zistení a návrhov už boli v danom zariadení zavedené zmeny, podporujúce vyššiu kvalitu služieb poskytovaných klientom.
Všetci traja účastníci zaujali okrem prezentácií aj spôsobom, akým o svojich témach hovorili. Bolo zjavné, že sa uvedeným otázkam venujú už dlhšie, majú o nich množstvo informácií, a čo je najdôležitejšie, problematika, ktorú si vybrali, ich naozaj baví.
Komisia v zložení doc. Miroslav Tvrdoň, doc. Elena Gažiková, dr. Katarína Minarovičová a dr. Barbara Pavlíková ich snahu ocenila nielen vecnými cenami a návrhom na mimoriadne štipendium, ale aj postupom na celoslovenské kolo ŠVOČ, ktoré sa uskutoční na katedre sociálnej práce a sociálnych vied už 30. apríla 2019. Viac informácií bude už čoskoro zverejnených na facebookovej stránke katedry.
Text: Barbara Pavlíková, FSVaZ – Katedra sociálnej práce a sociálnych vied
Foto: Barbara Pavlíková a Richard Vaškúti