UKF na International University Week 2019

Vedúca Katedry sociálnej práce a sociálnych vied FSVaZ UKF v Nitre prof. PhDr. Martina Mojtová, PhD. a študenti doktorandského štúdia Mgr. Silvia Morávková a Mgr. Jakub Pikna sa v období 1. – 5. apríla 2019 v rámci európskej siete univerzít sociálnej práce SocNet98 zúčastnili International University Week 2019 na Fachhochschule, University of Applied Sciences v St. Pölten (Rakúsko).
Na IUW 2019 participovali pedagógovia a študenti z univerzít z rôznych krajín, napr. Rakúsko, Slovensko, Nemecko, Belgicko, Dánsko, Nórsko, Fínsko, Francúzsko, ale aj z USA. Hlavná téma medzinárodného týždňa bola Na rozmanitosti záleží – výzvy a vplyv pluralizmu na sociálnu prácu. Program pozostával z mnohých prednášok a workshopov v jednotlivých sekciách na rôzne témy, ako napr. rozmanitosť a spoločnosť, rozmanitosť v psychiatrii, v ochrane detí pred zneužívaním a zanedbávaním, interkultúrnej kompetencie v sociálnej práci, gender a sexualita v sociálnej práci, vplyv rasizmu na koncept rozmanitosti, reflektovanie kultúrnej rozmanitosti. Obohacujúce boli najmä príklady dobrej praxe a zdieľanie skúseností zúčastnených krajín v oblasti sociálnej práce s utečencami, so zneužívanými a zanedbávanými deťmi, s deťmi zo sociálne znevýhodneného prostredia, detí a mladých so zdravotným znevýhodnením a ich inklúzia do spoločnosti. V rámci workshopov účastníci absolvovali mnohé aktivity a hry na zvyšovanie povedomia o vzrastajúcej rozmanitosti a tiež nácvik komunikačných zručností. Program tiež pozostával z návštevy a oboznámenia sa s fungovaním vybraných organizácií v blízkom meste Krems: „AIB – Aktivierende Individuelle Beschäftigung“– individuálne zamestnávanie ľudí s mentálnym postihnutím, „Männerberatung“ – poradenstvo pre mužov, „Pulverturm“ – centrum pre mladých, „Soogut Markt“ – neziskový, trvalo udržateľný sociálny trh v oblasti obchodu, gastronómie a logistiky, „Suchtberatung“ – poradenstvo v oblasti závislostí.
V rámci IUW 2019 v St. Pöltene bolo tiež možné aktívne sa zúčastniť vysielania v univerzitnom rádiu – Campus Radio, spoznať históriu mesta St. Pölten, spoznať nových ľudí, ich zvyky a kultúru.
IUW 2019 v St. Pölten bol veľmi obohacujúci čas a zástupcovia UKF – Katedry sociálnej práce a sociálnych vied FSVaZ ako jedinej spolupracujúcej univerzity zo Slovenska v rámci SocNet98 si odnášajú mnohé nové skúsenosti, inšpirácie, príklady dobrej praxe a tiež nové priateľstvá a možnosti ďalšej spolupráce v oblasti vzdelávania, stáží a výskumu s rôznymi krajinami a univerzitami. Práve účasť na Medzinárodnom univerzitnom týždni môže byť pre študentov aj pedagógov prvým krokom k študijnému/prednáškovému pobytu alebo stáži v rámci programu Erasmus+.
Text a foto: prof. PhDr. Martina Mojtová, PhD., Mgr. Silvia Morávková, Mgr. Jakub Pikna, FSVaZ – Katedra sociálnej práce a sociálnych vied