International University Week of Social Work 2019

„Social Work in the Client´s Home Environment.“ V tomto znení sa niesol od pondelka 01. apríla 2019 celý týždeň na Jihočeskej univerzite v Českých Budějoviciach v rámci International University Week of Social Work 2019 Európskej siete univerzít sociálnej práce SocNet98, ktorej koordinátorkou za Slovensko je vedúca Katedry sociálnej práce a sociálnych vied UKF prof. PhDr. Martina Mojtová, PhD. Stretlo sa tu 50 študentov a 10 profesorov z 8 európskych krajín, a to Slovensko, Česko, Maďarsko, Nemecko, Dánsko, Nórsko, Holandsko, Belgicko.
Týždeň sme odštartovali milým privítaním organizátorov z Českej republiky doc. Mgr. et. Mgr. Jitkou Vackovou, Ph.D. a PhDr. Lenkou Motlovou, Ph.D. Prvú prednášku zahájil prof. Mark Small, J. D., Ph.D. z Clemson University témou „The Role of Happiness, Kindness and Mercy in Promoting Mental Health“, kde hovoril o tom, čo je šťastie, láskavosť a súcit v podpore duševného zdravia a spoločne sme diskutovali o tom, čo jednotlivé krajiny robí šťastnými. Pozreli sme sa spoločne na otázky, či peniaze dokážu robiť človeka šťastným a odniesli sme si niekoľko myšlienok od pána profesora ako: „Spend money on time rather than things, experiences rather than material objects.“
IUW České Budějovice
Zvyšok dňa sa niesol v prezentovaní jednotlivých krajín a študentov, ktorí si pripravili rôzne zaujímavosti a špeciality typické pre danú krajinu. Večer si pre nás českí študenti pripravili Welcome party a mnohé aktivity, kde sme mali možnosť vzájomne sa lepšie spoznať a nadviazať nové priateľstvá. Zakončením celého dňa a pomerne náročného programu bola úžasná večera v podobe švédskych stolov, kde bolo z čoho vyberať.
Na druhý deň sme absolvovali exkurzie vo viacerých skupinkách, napríklad v centrách Domino, Alzheimer centre, v Hospici sv. Veroniky a Asociácii včasnej intervencie. V poobedných hodinách sme sa mohli zúčastniť na rôznych prednáškach, my sme si vybrali prednášku nemeckého profesora Holgera Kühla, ktorý sa už niekoľko rokov venuje sociálnemu poradenstvu, špeciálne v domácom prostredí. Večer sa nás znova ujali českí študenti a absolvovali sme spoločne City Tour po Českých Budějoviciach, kde sme mali možnosť v rámci zábavných aktivít spoznať celé mesto. V stredu sme strávili takmer celý deň na univerzite, kde nás znova čakalo množstvo zaujímavých prednášok, na ktorých sme sa zúčastnili v rôznych skupinách. Ako prvú sme si vybrali prednášku doc. Kajanovej a Mgr. Ondráška na tému „Social work with Roma Minority“, kde sme viac diskutovali o situácii v našej krajine, nakoľko prednáška spočívala aj v prezentovaní videa z prostredia východu Slovenska. Dozvedeli sme sa napríklad to, že množstvo rómskej minority prichádza do Českej republiky za lepším sociálnym systémom práve od nás.
V druhej etape sme sa zúčastnili úžasnej prednášky študentov z Belgicka pod vedením profesora Rafa Sondervorsta na tému „Working with Children in a Specific Environment“, kde sme preberali poskytovanie služieb ako bednet, čo je možnosť pre choré dieťa, študenta, byť doma a zároveň aj virtuálne v triede medzi spolužiakmi prostredníctvom technického vybavenia, ktorým škola disponuje. Druhou veľmi zmysluplnou a zábavnou aktivitou boli cliniclowns, ktorí rozosmievajú deti v nemocnici. Novinkou pre nás bolo, že je to aj normálne platené zamestnanie. V rámci interaktívnej prednášky sme si mohli vyskúšať a vžiť sa do toho, aké je byť pomáhajúcim klaunom s červeným nosom a hoci sme nikdy nemali pocit, že patríme medzi veľkých zabávačov, objavili sme v sebe talent. A práve v tomto tiež spočívajú takéto týždňové pobyty, veľa sa toho naučíte a rovnako posuniete ďalej.
cliniclowns
Poslednú prednášku sme absolvovali na workshope Dr. Elise Scholte a študentov z Holandska na tému „Advantages and Challenges in Social work in the Client´s Environment“, z ktorej sme si taktiež odniesli množstvo zaujímavých informácií. Vo štvrtok sme sa zúčastnili ďalších skupinových exkurzií napr. na Charita, Ledax a Focus, ktoré poskytujú najmä opatrovateľské služby či osobnú asistenciu alebo zdravotnú starostlivosť. Všetci sa najviac tešili na návštevu „klenotu“ Českých Budějovíc Budwar Brewery, čo je jeden z najznámejších pivovarov v Českej republike. A naozaj to stálo za to, nielen samotná ochutnávka pív, ale najmä skvelý sprievodca a celkovo personál, s ktorým sme prišli v rámci exkurzie do kontaktu. Pokračovali sme večernou Goodbye party v Komiks bare, kde sme sa spoločne zabávali a zároveň niekde v kútiku duše aj smútili, že už sa náš spoločný týždeň končí. V piatok sme sa najprv spoločne posilnili raňajkami na dlhú cestu, ktorá nás viacerých poobede čakala. Medzitým sme ešte spoločne študenti, profesori a samotní organizátori IW 2019 dali hlavy dokopy a zhodnotili priebeh celého týždňa a rozlúčili sa, hoci týmto naša spolupráca a priateľstvá ani zďaleka nekončia a budeme pokračovať v študijných pobytoch a stážach v rámci Erasmus +.
Text a foto: Mgr. Nina Jašeková a Mgr. Vesna Tomášik – interné doktorandky Katedry sociálnej práce a sociálnych vied FSVaZ UKF