Na UKF príde kúsok Indonézie

Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre v spolupráci s Veľvyslanectvom Indonézskej republiky a Bratislavským kultúrnym a informačným centrom organizujú výstavu fotografií Pavla Demeša Indonesia: Unity in diversity (Indonézia: Jednota v rôznorodosti). Podujatie začne verejnou prednáškou veľvyslankyne Indonézskej republiky J. E. Adiyatwidi Adiwoso 24. apríla 2019 o 13.00 h, slávnostné otvorenie výstavy sa uskutoční o 14.00 h v hlavnej budove Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre na Tr. A. Hlinku 1.
Autorom fotografií je nezávislý zahraničnopolitický analytik, fotograf, autor a bývalý minister medzinárodných vzťahov Slovenskej republiky Pavel Demeš, ktorý sa viac ako desať rokov zaoberá skúmaním medzináboženského dialógu a jeho vplyvu na medzinárodné vzťahy. Navštívil mnoho krajín a pripravil o tejto aktuálnej téme viacero fotografických výstav a prednášok. Z návštevy Indonézie s jedinečnou koexistenciou dominantného islamu s inými náboženstvami vznikli vystavované fotografie.
"Zakladatelia obrovského multietnického ostrovného štátu, ktorý sa zrodil v roku 1945, veľmi dobre vedeli, že náboženská harmónia bude kľúčom k jeho prežitiu, rastu a prosperite. Do indonézskej štátnej filozofie, známej ako Pancasila, vložili päť vzájomne súvisiacich princípov, ktoré začínajú s odkazom na Boha: 1. viera v jedného Boha, 2. spravodlivá a civilizovaná humánnosť, 3. jednotná Indonézia, 4. demokracia, 5. sociálna spravodlivosť pre všetkých Indonézanov," hovorí Pavol Demeš.
"Kým náboženská sloboda je zakotvená v ústave, vláda oficiálne uznáva šesť náboženstiev: islam, protestantizmus, rímsko-katolicizmus, hinduizmus, budhizmus a konfucianizmus. Indonézia (s približne 261 miliónmi obyvateľov) je na svete najľudnatejšou krajinou s moslimskou väčšinou s 227 miliónmi prívržencov (99 % sunnitov). Kresťania (7 % protestanti, 2,9 % rímskokatolíci) tvoria takmer 10 % obyvateľov, 1,6 % sú hinduisti a 0,8 % tvoria budhisti, konfuciáni a iní," približuje náboženskú rozmanitosť v krajine Pavol Demeš.
To, že je pre obyvateľov Indonézie náboženská rovnováha a harmónia nesmierne dôležitá, dokazujú aj tým, že do jej zachovania angažujú aj štát: "Indonézania si uvedomili, že zachovanie náboženskej rovnováhy a harmónie nemôžu nechať iba v rukách náboženských lídrov, ale musia rozvíjať vhodné podmienky aj na štátnej úrovni. Okrem iných inštitúcií vytvorili veľké a vplyvné Ministerstvo náboženských záležitostí," približuje autor.
V Indonézii navštívil mešity, kostoly a chrámy a stretol sa s predstaviteľmi všetkých šiestich oficiálne uznaných náboženstiev v ich vlastnom prostredí. Čo je teda podľa autora posolstvom výstavy? "Verím, že táto kolekcia fotografií prispeje k lepšiemu pochopeniu tohto fascinujúceho aspektu indonézskeho života, ale aj k racionálnej diskusii o náboženstve a jeho úlohe v našich moderných spoločnostiach," uzatvára Pavol Demeš.
Výstavu fotografií si môžete pozrieť v hlavnej budove Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre na Tr. A. Hlinku 1 počas pracovných dní od 11.00 do 17.00 h, a to od 24. apríla do 10. mája 2019.
Text: Mgr. Tímea Kamenická, R – Kancelária rektora