Sviatky jari s Morenou na našej univerzite

Aula Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre v nedeľu 14. apríla 2019 popoludní praskala vo švíkoch. Zaplnili ju návštevníci všetkých vekových kategórií, ktorí si nenechali ujsť tradičné jarné podujatie Sviatky jari. V spolupráci s našou univerzitou ako partnerom ju pripravili odbor kultúry na Mestskom úrade v Nitre a Centrum voľného času Domino v Nitre.
Ľudí v sále i desiatky účinkujúcich privítal Mgr. Marián Hlavatý, PhD., pedagóg z CVČ Domino, zanietený folklorista, choreograf, vedúci folklórnych súborov a tiež bývalý absolvent našej univerzity. Na pódiu sa potom vystriedali malé i väčšie deti z detského folklórneho súboru Borinôčka, mladšie i staršie deti z DFS Borinka a najstaršia generácia mladých folkloristov z FS Furmani. Hosťom podujatia bol DFS Žochárik z Topoľčian.
Ako Mgr. Hlavatý povedal, príchod jari patril k najväčším sviatkom našich predkov ešte v predkresťanskej ére. „K úkonom realizovaným na Kvetnú nedeľu, ktoré mali podporiť príchod jari, patrilo symbolické vynášanie zimy, smrti a chorôb z obce. Ich symbol – Morenu – vyrobili zo slamy, ktorou obalili kríž z dreva a obliekli ju do miestneho odevu. Spievajúce dievčatá ju nosili po dedine, za dedinou ju rozobrali alebo spálili, roztrhali, zahádzali kamením či hodili do vody a s krikom bežali späť do dediny,“ priblížil tradíciu Marián Hlavatý.
Morena
„Na strednom a východnom Slovensku sa vynášanie Moreny konalo na Smrtnú nedeľu, v západných a južných regiónoch na Kvetnú nedeľu. Piesne spievané na celom území Slovenska pri symbolickom vynášaní zimy patria k najstaršej vrstve obradových piesní.“
Prvé správy o obrade sú zo 16. storočia, aktérmi boli dospelí ľudia, neskôr ich vystriedali dievčatá. Od 30. rokov minulého storočia obrad postupne zanikal, na jeho obnovení sa v niektorých lokalitách podieľajú záujmové združenia či folklórne súbory. „Som veľmi rád, že aj Nitra patrí k takým miestam, kde sa tento zvyk ešte udržiava,“ dodal Mgr. Hlavatý.
Záver podujatia už patril samotnému vynášaniu slamenej figuríny. Početný sprievod folkloristov i návštevníkov sa vybral od budovy UKF popri rieke k Chrenovskému mostu, kde Morenu zapálili a hodili do rieky.
Text a foto: Ing. Jana Černáková, R – Oddelenie médií