Prednáška o meste Berisso v Argentíne

17. apríla 2019 sa v Sieni Konštantína Filozofa uskutočnila prednáška Dr. Juana Carlosa Ambaleka s názvom Berisso – Capital of the Immigrants. Záštitu nad podujatím prevzali dekan Fakulty prírodných vied prof. RNDr. Františkek Petrovič, PhD., dekanka Fakulty stredoeurópskych štúdií Dr. habil. PaedDr. Žofia Bárcziová, PhD. a riaditeľ Stredoeurópskeho výskumného ústavu Sorena Kierkegaarda v Nitre prof. ThDr. PaedDr. Roman Králik, ThD. Prednášku zahájila a všetkých zúčastnených privítala prorektorka pre medzinárodné vzťahy PhDr. Martina Pavlíková, PhD.
Prednáška bola zaujímavá z pohľadu histórie Slovákov v Argentíne a priblížení ich osudov. Mnohí z nich začínali v neľahkých podmienkach, no napriek tomu sa dokázali v novom prostredí presadiť.
Poďakovanie patrí nielen prednášajúcemu, ale aj študentom, ktorí sa zúčastnili na prednáške v neskorších odpoludňajších hodinách. Prednáška bola uskutočnená aj vďaka pánovi veľvyslancovi v Argentíne J. E. Branislavovi Hitkovi a pani Fabiane Datko (Univerzita La Plata) a je súčasťou spolupráce medzi Univerzitou Konštantína Filozofa v Nitre a univerzitami v Argentíne.
Na záver prednášky Dr. Ambálek venoval našej univerzite knižný dar a zástavu mesta Berisso. Odborný preklad bol zabezpečený pracovníkom Katedry romanistiky FF doc. Martinom Štúrom, PhD.
Text: prof. PhDr. Cyril Diatka, CSc., FF – Katedra všeobecnej a aplikovanej etiky
Foto: Lubo Balko, R – Oddelenie médií