Ako sa vysporiadať so stratou biologickej rodiny

V rámci Nitrianskych univerzitných dní sa študenti Katedry sociálnej práce a sociálnych vied FSVaZ zúčastnili 29. apríla 2019 prednášky na tému Sanácia vzťahov a rodín detí umiestnených v detských domovoch, ktorú viedol odborný pracovník mimovládnej organizácie Spoločnosť priateľov detí z detských domovov (SPDDD) Úsmev ako dar, PhDr. Marek Vadrna. Venoval sa oblasti vysporiadania sa detí so stratou, ktorou je vyňatie z biologickej rodiny a umiestnenie do detského domova.
PhDr. Marek Vadrna priblížil študentom proces, ktorým deti vyrastajúce bez rodičov spravidla prechádzajú – túžia po rodičoch a na druhej strane sa na rodičov hnevajú za ich zlyhanie. Uviedol, že rokmi odlúčenia sa ambivalentné pocity voči rodičom zintenzívňujú a je potrebné deťom pomôcť pri obnove vzťahu s rodičmi, v ktorej kľúčovú úlohu zohráva odpustenie. Na konkrétnych príkladoch z praxe priblížil študentom príbehy ľudí, ktorí boli schopní rodičom odpustiť ich previnenie. Odpustenie predstavil ako dlhodobý proces, ktorý v ľuďoch vyrastajúcich v detských domovoch prebieha a ktorí prechádzajú rôznymi fázami smútenia, resp. spracovania straty. Zdôraznil význam sociálnej práce s rodinami detí z detských domovov, ktorú výrazne podporuje zákon č.61/2018 Z.z. o sociálnoprávnej ochrane detí a o sociálnej kuratele, na základe ktorého sa detské domovy od 1. januára 2019 transformovali na centrá pre deti a rodiny.
Zaujímavou prednáškou a interaktívnou diskusiou oslovil študentov, ktorí ocenili jeho skúsenosti v práci s ľuďmi vyrastajúcimi v detských domovoch a ponúkol im nový pohľad na prežívanie detí v detských domovoch a na náročný proces obnovy ich vzťahu k rodičom.
sanácia vzťahov FSVaZ
Text a foto: PhDr. Katarína Minarovičová, PhD., FSVaZ – Katedra sociálnej práce a sociálnych vied