Od prameňa Gangy po indický Tibet

Ďalšia z besied s profesorom Svetozárom Krnom z Katedry politológie a euroázijských štúdií FF sa konala v utorok 30. apríla 2019 v priestoroch Univerzitnej knižnice UKF, tentokrát na tému Od prameňa Gangy po indický Tibet.
Indiu prof. PhDr. Svetozár Krno, CSc. navštívil tri razy za sebou – v rokoch 2009 až 2011, a to vždy počas letných prázdnin. Do hlavného mesta Indie priletel, potom nasadol na autobus a v horách sa pohyboval potom už iba „po svojich“, bez sprievodcov a nosičov.
Krno India
„Väčšinu času som trávil v tých severných oblastiach, ktoré v lete nenavštevuje monzún,“ prezradil. „Väčšina územia druhej najľudnatejšej krajiny sveta je pre Európana vhodná v čase, keď u nás prebieha semester. Okrem Dillí som navštívil centrum sikhov, pandžábsky Amritsar s povestným Zlatým chrámom a Šrínarag, moslimské centrum v indickom Kašmíre. Zažil som hinduistickú púť k prameňu Gangy. Veľa času som strávil v budhistickom Ladakhu, ktorý je z kultúrneho hľadiska pokračovaním Tibetu za čínsko-indickými hranicami, a najviac v okolitých horách.“
India ho veľmi očarila. „Ak by to tak nebolo, nevracal by som sa do nej,“ hovorí prof. Krno. „Ide o mimoriadne tolerantnú krajinu. Nik mi ani pohľadom nenaznačil, že nie som dostatočne ´opálený´.“
Krno India3
Cestovateľská beseda o Indii bola už treťou v poradí, knižnica ich organizuje raz za semester. „Myšlienka na ich organizáciu vznikla v roku 2017, keď sa pani riaditeľka Tomková rozhodla zapojiť Univerzitnú knižnicu do celoslovenskej akcie Týždeň slovenských knižníc rôznymi podujatiami pre našich používateľov,“ informovala Jana Gajdošová z Univerzitnej knižnice UKF. „Pri zrode myšlienky bola skutočnosť, že vo fonde máme niekoľko zaujímavých cestopisov do pána profesora, dobrodruha a cestovateľa, ktorý sa rád podelí o svoje nevšedné zážitky. Beseda bola natoľko úspešná, že si vyžiadala pokračovanie jeho Cestovateľských zážitkov.“
Na tej prvej Svetozár Krno prezentoval peší sóloprechod z roku 2015 krížom Islandu od Nórskeho mora po Atlantický oceán. Okrem športovým zážitkov v pustej krajine sa na nej venoval osobitosti života na pobreží, ktoré je už viac než tisícročie osídlené. Na druhom stretnutí hovoril o prírode, osudoch a ľuďoch z Nepálu, ktorý navštívil na konci monzúnového obdobia štyrikrát.
Krno India2
A kam sa chystá najbližšie? „Nerád hovorím dopredu, ale nebude to nič štandardné, nijaký hlavný smer dovoleniek,“ uzatvára cestovateľ.
Cestovateľské zážitky s profesorom Krnom nebudú chýbať v pláne aktivít knižnice ani v nasledujúcich rokoch. „Naším cieľom je organizovať také podujatia, ktoré zaujmú čo najviac používateľov našej knižnice,“ dodala Jana Gajdošová.
Text: Mgr. Jana Krajčovičová, R – Oddelenie médií
Foto: prof. PhDr. Svetozár Krno, CSc., Mgr. Jana Krajčovičová