Mladí záchranári si zmerali sily v prvej pomoci

Precvičovanie prvej pomoci pre prvý a druhý ročník urgentnej zdravotnej starostlivosti – to bol cieľ akcie s názvom Prvá pomoc pre všetkých. Súťaže, ktorá je tradičnou súčasťou Nitrianskych univerzitných dní, sa vo štvrtok 2. mája v priestoroch Katedry telesnej výchovy a športu PF okrem našich študentov dobrovoľne zúčastnila aj posádka zo Slovenského Červeného kríža a figuranti z Piaristického gymnázia sv. Jozefa Kalazanského. Ako nám povedala PhDr. Dana Brázdilová, PhD. z Katedry klinických disciplín a urgentnej medicíny Fakulty sociálnych vied a zdravotníctva UKF, pre súťažiacich pripravili viacero disciplín, zameraných na kondíciu, napríklad Jacíkov test alebo beh s bremenom, ale aj kardiopulmonálnu resuscitáciu, vytvorenú modelovú situáciu a vedomostný test.
prvá pomoc
Modelové situácie katedra tento rok pripravila dve – jednu ľahšiu a druhú ťažšiu. „Úloha pre prvákov spočívala v tom, že mali nahlásenú mladú ženu, ktorá má bolesti brucha,“ vysvetľuje externá zamestnankyňa fakulty Tatiana Palková z Univerzitnej nemocnice s poliklinikou Milosrdní bratia v Bratislave. Figurantka mala tráviace ťažkosti, bolesti brucha, jedla kapustnicu. Záchranári mali po príchode skontrolovať prostredie a vyšetriť pacientku od hlavy po päty. „Hodnotí sa, čo všetko na pacientovi vyšetria, čo všetko sa ho opýtajú – na ochorenia, alergie, lieky, kedy naposledy jedol, či nemá problémy so stolicou, s močením, u žien by sa mali spýtať v prípade bolestí brucha aj na menštruačný cyklus,“ hovorí Tatiana Palková.
Druhou, ťažšou modelovou situáciou bol výbuch v byte so štyrmi osobami, do ktorého záchranári vstupovali po tme, s čelovkami na hlave. Po základných vyšetreniach mali vyhodnotiť pacienta s najvážnejšími zraneniami a následne mu spraviť kompletné vyšetrenie, pričom išlo o to, aby vybrali toho správneho.
prvá pomoc2
Celkovými víťazmi tohtoročnej Prvej pomoci pre všetkých sa stali tieto tímy: 1. miesto Samusel Bafrnec a Ján Dedinský (UKF), 2. miesto Tomáš Kurák a Filip Očenáš (UKF), 3. miesto Michaela Petrovičová a Monika Gubáňová (SPU).
Text: Mgr. Jana Krajčovičová, R – Oddelenie médií
Foto: Lubo Balko, R – Oddelenie médií