Téma kyberšikany na International Meeting Week

Minulý rok Katedra sociálnej práce a sociálnych vied UKF organizovala International Meeting Week na tému „Syndróm CAN – syndróm týraného, zneužívaného a zanedbávaného dieťaťa v európskom kontexte“. 6. až 10. mája 2019 sa konal ďalší ročník International Meeting Week, tentokrát v poľskom Radome. Hlavnou témou medzinárodného týždňa bola Kyberšikana. Na medzinárodnom týždni nechýbali ani vyučujúci a študenti z Katedry sociálnej práce a sociálnych vied Fakulty sociálnych vied a zdravotníctva UKF: prof. PhDr. Martina Mojtová, PhD., doc. PhDr. Elena Gažiková, PhD., a študenti prvého ročníka Bc. štúdia, Lucia Rendeková a Vladimír Rakič. Aj tento ročník boli súčasťou medzinárodného týždňa študenti a vyučujúci z ďalších zahraničných univerzít – University College Leuven Limburg (ďalej UCLL), Odisee University College v Bruseli z Belgicka, Hogeschool InHolland z Holandska, University of Zagreb z Chorvátska a hosťujúcej univerzity Kazimierz Pulaski University of Technology v Radome.
IMW 2019
Program tohtoročného medzinárodného týždňa bol zaujímavý a inšpiratívny. Prvý deň bol vymedzený na spoznávanie a predstavenie jednotlivých univerzít a krajín, z ktorých študenti pochádzali. Profesorka Irma Kovčo Vukadin z Chorvátska bližšie predstavila celotýždennú tému „Cyberbullying: global and regional perspectives“. Študenti sa rozdelili do tzv. medzinárodných skupín, v rámci ktorých pracovali spoločne celý týždeň. Jednou z úloh bolo porovnanie definícií, legislatívy, metodológie, sociálnych služieb a výskumov v oblasti problematiky kyberšikany. Nasledujúci deň otvoril Raf Sondervorst z Belgicka workshopom s názvom „Pyramída prevencie“, pričom bližšie opísal aplikáciu a implementáciu praktických aspektov pyramídy prevencie v oblasti šikanovania. Študenti mali následne v rámci medzinárodných skupín aplikovať pyramídu prevencie na oblasť kyberšikany.
Súčasťou medzinárodného týždňa bola aj prednáška na tému „Prevencia na školách“, ktorú prezentovala Katarzyna Ziębakowska-Cecot z Poľska a prednáška ombudsmana Włodzimierza Wolskiho na tému „Ako pomôcť obeti?“. Belgickí študenti z Odisee a UCLL pripravili pre študentov workshop s názvom „How to give a workshop“, ktorý bol akýmsi návodom, inšpiráciou, ako správne pripraviť workshop. Výstupom medzinárodného týždňa bola príprava workshopov jednotlivými medzinárodnými skupinami a ich následná prezentácia ostatným zúčastneným.
IMW 19
Študenti a vyučujúci v medzinárodných tímoch navštívili aj praxové zariadenia – mužskú väznicu, neziskovú organizáciu Arka a základnú školu, kde boli oboznámení s fungovaním týchto inštitúcií a mali tiež možnosť zúčastniť sa workshopov, ktoré boli pre nich pripravené.
Medzinárodný týždeň prináša okrem možnosti spoznať študentov a vyučujúcich z iných krajín aj cennú výmenu skúseností a informácií nielen v oblasti sociálnej práce, ale aj sociálnej pedagogiky. Budúci rok bude organizovať medzinárodný týždeň Hogeschool InHolland v holandskom Haarleme. Veríme, že aj nasledujúci ročník bude rovnako zaujímavý a obohacujúci.
Text a foto: doc. PhDr. Elena Gažiková, PhD. a prof. PhDr. Martina Mojtová, PhD., FSVaZ – Katedra sociálnej práce a sociálnych vied