Spolupráca s Gruzínskom v oblasti environmentalistiky a geografie

22. – 27. apríla 2019 navštívili Fakultu prírodných vied UKF v Nitre prof. Dr. Joseph Salukvadze a Msc. Salome Kobaize z Ivane Javakhishvili Tbilisi State University, Gruzínsko. Prof. Salukvadze je medzinárodne uznávaným odborníkom v oblasti humánnej geografie a plánovania, Msc. Kobaize je doktorandkou s praxou v oblasti ochrany prírody a krajiny v Gruzínsku.
spolupráca s Gruzínskom
Spolupráca a medzinárodný projekt medzi univerzitami bol iniciovaný pri stretnutí doc. PaedDr. Miroslava Tvrdoňa, PhD., s Pavlom Vízdalom vedúcim zastupiteľského úradu v Gruzínsku. Návšteva sa uskutočnila v rámci medzinárodnej rozvojovej spolupráce SR, jej hlavným cieľom bolo zdieľanie skúseností a expertízy v oblasti ekológie, environmentalistiky a regionálneho rozvoja medzi Slovenskom a Gruzínskom. Počas pobytu navštívili hostia dve pracoviská Fakulty prírodných vied a zúčastnili sa na 18. medzinárodnom sympóziu o problémoch v krajinnoekologickom výskume „Landscape diversity and biodiversity“ v Smoleniciach.
spolupráca Gruz
Hostiteľským miestom bola Katedra ekológie a environmentalistiky FPV, na vzájomných stretnutiach a konzultáciách sa členovia katedry (prof. Petrovič, doc. Mederly, Msc. Vaňo), zástupca Ústavu krajinnej ekológie SAV (dr. Halada) a hostia venovali spoločným výskumným témam, ktoré zahŕňajú najmä oblasť transformácie post-komunistickej spoločnosti a vplyvu tohto procesu na krajinu, životné prostredie a spoločnosť.
Nakoľko hostia sú profesijne geografmi, uskutočnila sa aj návšteva Katedry geografie a regionálneho rozvoja FPV, kde ich prijal vedúci katedry prof. Boltižiar a v rámci rozhovorov rozvíjali okrem iného aj možnosti budúcej užšej spolupráce. Prof. Salukvadze aktívne vystúpil aj na medzinárodnom sympóziu, kde viedol jednu pracovnú sekciu a predniesol prednášku na tému Transformácia mestskej krajiny: Trh versus plánovanie v meste Tbilisi.
Gruz
Delegáciu z Gruzínska prijala prorektorka pre medzinárodné vzťahy PhDr. Martina Pavlíková, PhD., spolu s dekanom FPV prof. Františkom Petrovičom, PhD., a autorom projektu doc. RNDr. Petrom Mederlym, PhD.
Veríme, že návšteva bola prvým krokom k rozvoju vzájomnej spolupráce našej univerzity s Ivane Javakhishvili Tbilisi State University – pozitívom je, že bola podpísaná nielen bilaterálna zmluva medzi univerzitami, ale aj vzájomná dohoda v rámci ERASMUS+ programu.
Naše poďakovanie za spoluprácu a pomoc patrí pánovi Petrovi Vízdalovi vedúcemu zastupiteľského úradu v Gruzínsku.
KGRR navsteva Gruzinsko
Text: Peter Mederly, FPV – Katedra ekológie a environmentalistiky, Martin Boltižiar, FPV – Katedra geografie a regionálneho rozvoja