UKF v Nitre úspešná v desiatke inštitúcií zo Slovenska v hodnotení Scimago Institutions Rankings

SCIMAGO Institutions Rankings (SIR) je hodnotiace centrum s celosvetovým pôsobením pre tvorbu bibliometrických analýz a rankingov univerzít a vedeckých inštitúcií. Publikované analýzy si získali celosvetové uznanie a sú tiež významnou súčasťou hodnotenia vedeckej výkonnosti výskumných inštitúcií na Slovensku. Materiál Vlády SR z novembra 2013 s označením SR RIS 3 SK v časti Poznatkami k prosperite - Stratégia výskumu a inovácií pre inteligentnú špecializáciu Slovenskej republiky hodnotí vedeckú výkonnosť našich výskumných inštitúcií ako neuspokojivú, a to práve na základe SIR World Report 2012.
O to významnejší je úspech, ktorý naša univerzita zaznamenala v rokoch 2013 a 2014. Kým v roku 2012 bolo zaradených do hodnotenia SIR len 6 inštitúcií zo Slovenska, z toho jedna SAV ako celok a 5 univerzít  (Univerzita Komenského v Bratislave, Slovenská technická univerzita v Bratislave, Univerzita P. J. Šafárika v Košiciach, Technická univerzita v Košiciach a Žilinská univerzita v Žiline). Od roku 2013 je zaradená medzi hodnotené univerzity aj Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre. Dostali sme sa tak do databázy vyše 5100 inštitúcií, ktoré v rámci  piatich sektorov SIR hodnotí (verejná správa, zdravotníctvo, vysoké školstvo, súkromný sektor, iné). V sektore vysokých škôl je v súčasnosti zastúpených deväť slovenských univerzít spomedzi celkového počtu 2782 vzdelávacích inštitúcií z celého sveta. Okrem Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre boli v ostatnom období zaradené do výberu Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre, Slovenská zdravotnícka univerzita v Bratislave a Technická univerzita vo Zvolene. Treba zdôrazniť, že výber inštitúcií zohľadňuje jediné kritérium – porovnáva iba inštitúcie, ktoré publikovali aspoň 100 vedeckých dokumentov akéhokoľvek typu v celosvetovej databáze Scopus od Elsevier.
Hodnotenie zohľadňuje tri zdroje údajov: ukazovatele vedy a výskumu, inovácie a  viditeľnosti na webe. Kvalita výskumu je hodnotená v rámci deviatich ukazovateľov: 1) výstupy - celkový počet dokumentov publikovaných vo vedeckých časopisoch  indexovaných v databáze  Scopus, 2) medzinárodná spolupráca - ukazovateľ spolupráce so zahraničnými inštitúciami vo vede vypočítaný na základe analýzy výstupov, pri ktorých autori uvádzajú  afiliáciu vo viac než jednej krajine,  3) normalizovaný impakt - ukazovateľ citácií (normalizácia na úrovni jednotlivých článkov), 4) publikácie vysokej kvality - pomer publikácií v najvplyvnejších vedeckých časopisoch sveta, 5) index špecializácie - miera zamerania na isté tematické oblasti vo vede a výskume, 6) indikátor excelentnosti - miera  výstupov vysokej kvality a percentuálne vyjadrenie podielu výstupov inštitúcie v najcitovanejších článkoch danej vednej oblasti, 7) vedúce postavenie vo vede - ukazovateľ postavenia inštitúcie v danom odbore, napríklad množstvo publikovaných článkov v istom odbore,  8) excelentnosť spojená s vedúcim postavením vo vede - zohľadňuje rozsah dokumentov na škále excelentnosti, kde je inštitúcia hlavným prispievateľom, 9) výchova vedeckých talentov - počet autorov z danej inštitúcie v celkovom počte výstupov v sledovanom období.
UKF v Nitre je najúspešnejšia v hodnotení normalizovaného impaktu (druhé  miesto za TU v Košiciach), v hodnotení miery excelentnosti (tretie miesto za UK Bratislava a SZU Bratislava) a  excelentnosti spojenej s vedúcim postavením vo vede (tretie miesto za TU Košice a UPJŠ Košice). Veľmi dobre sa UKF v Nitre umiestnila v hodnotení  medzinárodnej spolupráce (piate miesto), miery špecializácie (šieste miesto) a vedúceho postavenia vo vede (siedme miesto). Na šiestej pozícii sme sa umiestnili aj v hodnotení  doplňujúcich ukazovateľov, ako je miera inovácie a viditeľnosť na webe. Celkovo sme sa v hodnotení vedy a výskumu umiestnili na prvých piatich miestach v siedmich kategóriách z deviatich sledovaných kategórií.
Už samotné zaradenie UKF v Nitre do hodnotenia SCIMAGO Institutions Rankings znamená významné zlepšenie celkovej vedeckej výkonnosti našej univerzity ako celku (splnené kritérium objemu a kvality vedeckých výstupov) a v zmysle SIR hodnotenia nás radí medzi 10 vedeckých inštitúcií SR (SAV Bratislava a 9 univerzít). Veríme, že tieto pozitívne výsledky kladne ovplyvnia hodnotenie UKF v prebiehajúcom procese Komplexnej akreditácie slovenských  vysokých škôl.

Zdroj:
  • SCIMAGO Institutions Rankings (SIR)
  • RIS 3 SK Poznatkami k prosperite - Stratégia výskumu a inovácií pre inteligentnú špecializáciu Slovenskej republiky (13. november 2013)