Na UKF sa stretli riešitelia projektu MoMaTrE

13. – 15. júna 2019 sa na Fakulte prírodných vied UKF konalo stretnutie medzinárodného projektu Erasmus+ MoMaTrE (Mobile Mathematical Trials in Europe, Matematické prechádzky po Európe s mobilom), číslo projektu 2017-1-DE01-KA203-003577. Riešitelia, partneri zo siedmich európskych inštitúcií, vrátane organizátorov z Katedry matematiky FPV UKF, pokračovali v intenzívnom riešení ambicióznych intelektuálnych výstupov projektu.
Program koordinuje prestížna Univerzita J. W. Goetheho, Nemecká spolková republika, ktorú na stretnutí reprezentovali prof. Matthias Ludwig, hlavný riešiteľ projektu, Iwan Gurjanow a Simone Jablonski. Z Istituto Politécnico do Porto, Portugalsko, prišli Ana Moura a Amélia Caldera a druhým partnerom z Portugalska je Instituto de Engenharia de Sistemas e Computadores z Lisabonu, ktorý reprezentoval renomovaný odborník na ICT a gamifikáciu prof. Pedro Santos. Za partnera zo Španielska, ktorým je Federácia španielskych učiteľov matematiky (Federación Espaňola de Sociedades de Profesores do Matématica), sa projektového stretnutia zúčastnili Caludia Lazaro a Bienvenido Espinar, z Université Claude Bernard Lyon 1, Francúzsko, prišla medzinárodne uznávaná osobnosť v teórii vyučovania matematiky a využívania ICT vo vyučovaní matematiky, prof. Christian Mercat. Partnerom projektu, ktorý nepatrí do akademického prostredia, ale je zodpovedným za tvorbu digitálnej platformy, je softvérová firma Autentk GmbH z Berlína, ktorú reprezentovali Johanes Scheerer a Miguel Ferreira.
momatre
Program projektového stretnutia riešil agendu filozofie a kompozície digitálnej platformy, tvorby a kvality matematických úloh a výstupov projektu v oblasti vzdelávania učiteľov matematiky a materiálov a metodík využiteľných v príprave študentov učiteľstva matematiky a tiež vzdelávania učiteľov matematiky z praxe.
Dôležitou témou boli dve nastávajúce aktivity s účasťou širokej vedeckej a odbornej verejnosti: školenie učiteľov matematiky z partnerských krajín, ktorí platformu MathCityMap projektu MoMaTrE využívajú, a ktoré sa bude konať v apríli 2020 v španielskej Granade, a príprava záverečnej konferencie projektu, ktorá sa bude konať v júni 2020 v meste Porto v Portugalsku.
Stretnutie riešiteľov projektu navštívil a s účastníkmi a s projektom sa bližšie zoznámil prodekan pre vedu a výskum Fakulty prírodných vied UKF prof. RNDr. Radoslav Omelka, PhD. Pán prodekan sa informoval bližšie nielen o samotnom projekte a jeho aktivitách, ale vyzdvihol významnú aktivitu projektu, ktorou bol dvojtýždňový intenzívny program pre študentov učiteľstva na Univerzite J. W. Goetheho v marci 2019 a ktorého sa zúčastnilo aj desať študentiek z FPV a PF UKF.
momatre2
To, že projekt je veľmi úspešný, potvrdzuje i udelenie ceny nemeckej Deutsche Bank za inovatívne nápady v oblasti využívania digitálnych technológií vo vzdelávaní. Cenu získalo desať projektov z vyše tisíc prihlásených projektov z Nemeckej spolkovej republiky a slávnostné odovzdávanie sa uskutočnilo v máji 2019 v Berlíne.
Text: doc.PaedDr. Soňa Čeretková, PhD., zodpovedná riešiteľka projektu na UKF
Foto: Lubo Balko, R – Oddelenie médií