Hlasy absolventov KLIŠ o vyučovaní angličtiny

V rámci projektu APVV-15-0368 Prax v centre odborovej didaktiky, odborová didaktika v Centre praktickej prípravy sa v sobotu 22. júna 2019 o 15.00 h stretli bývalí absolventi Katedry lingvodidaktiky a interkultúrnych štúdií PF UKF so svojimi vysokoškolskými pedagógmi. Na pôde svojej alma mater diskutovali o aktuálnom postavení učiteľa anglického jazyka v rôznych typoch škôl. V skupinovej práci identifikovali výzvy svojej profesie, kde hneď po problémoch s finančným podhodnotením práce učiteľa odznela aj nespokojnosť s nadmerným administratívnym zaťažením hlavne triednych učiteľov.
stretnutie absolventovKLIS3
Z didaktického hľadiska sa debata uberala neistotami v práci so žiakmi so špecifickými problémami učenia, náročnosťou v udržaní pozornosti a motivovaní dnešných detí a spomenula sa aj miestami náročná komunikácia s rodičmi.
stretnutie absolventov KLIS2
Napriek problémom, ktoré sa na stretnutí pomenovali, nás, pedagógov katedry lingvodidaktiky a interkultúrnych štúdií, nesmierne teší, že väčšina našich absolventov učiteľstva učí anglický jazyk vo vzdelávacích inštitúciách, či už v štátnych, alebo súkromných školách. Sme radi, že rozvíjajú a šíria filozofiu vyučovania anglického jazyka tak, ako sme im ju vštepili v rámci ich prípravy na učiteľskú profesiu.
Text: Mgr. Elena Kováčiková, PhD., PF – Katedra lingvodidaktiky a interkultúrnych štúdií
Foto: doc. Mgr. Eva Reid, PhD., PF – Katedra lingvodidaktiky a interkultúrnych štúdií