Promócie majú za sebou už aj škôlkari

Slávnostnou promóciou a odovzdaním diplomov na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre v utorok 18. júna 2019 ukončilo svoje ročné štúdium prírodných vied 51 detí z nitrianskych materských škôl. Promócii predchádzala štátnica, ktorú škôlkari absolvovali formou experimentálnych dielní. Vyučujúci si počas nej overili vedomosti, ktoré deti za rok štúdia získali. Najšikovnejší škôlkari si z rúk prorektorky UKF doc. PaedDr. Janky Duchovičovej, PhD., prevzali absolventské diplomy, rovnako ako bežní absolventi vysokých škôl.
promócie detí
Štátnice a promócie sú súčasťou projektu Hráme sa na Einsteina, v rámci ktorého deti získavajú základné vedomosti v oblasti fyziky a prírodných vied. Projekt mal svoju premiéru pred šiestimi rokmi. Podľa Ľubomíry Valovičovej z UKF ide o prvé ucelené štúdium pre deti v predškolskom veku na Slovensku. Celoročné štúdium prebieha formou kurzov a pravidelných experimentálnych dielní, počas ktorých deti objavujú svet okolo nás.
Autori projektu sa pridržali hesla: „Zo skúseností vieme, že deti predškolského veku majú záujem objavovať a spoznávať okolitý svet“. Tento fakt bol dôvodom realizácie projektu Hráme sa na Einsteina, vďaka ktorému sa aj tie najmenšie deti môžu oboznámiť s tým, ako funguje svet, prečo svieti slnko, voda tečie a aký je rozdiel medzi pevnou, kvapalnou či plynnou látkou. Autori projektu nechcú trápiť deti ťažkou fyzikou, ale chcú im umožniť objavovať a pochopiť niektoré zákonitosti prírody už v ranom veku.
Text a foto: PaedDr. Ľubomíra Valovičová, PhD., FPV – Katedra fyziky