Motivuje žiakov k tvorivej činnosti

27. júna 2019 sa v priestoroch Katedry techniky a informačných technológií Pedagogickej fakulty Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre uskutočnilo zasadnutie Slovenskej komisie pre Technickú olympiádu. Technická olympiáda je súťaž určená žiakom 5. – 9. ročníka základných škôl a príslušných ročníkov osemročných gymnázií, ktorá svojím obsahom motivuje žiakov k tvorivej činnosti nad rámec vedomostí a zručností určených školským kurikulom. Olympiádu riadi na celoštátnej úrovni Slovenská komisia, ktorá organizuje a zabezpečuje prípravu, tvorbu a recenzie súťažných úloh, riadi a usmerňuje činnosť komisií na krajskej úrovni, vyhodnocuje priebeh aktuálneho ročníka súťaže.
Zasadnutie CKTO
Členmi SK TO sú odborníci z praxe – vysokoškolskí učitelia, ako aj učitelia stredných a odborných škôl. Za vznikom Technickej olympiády stojí práve Katedra techniky a informačných technológií PF, ktorá sa aj naďalej podieľa na jej organizácii prostredníctvom doc. PaedDr. Gabriela Bánesza, PhD., doc. PaedDr. Danky Lukáčovej, PhD., a Mgr. Jána Širku, PhD.
CSKTO
V tomto školskom roku prebiehal už 9. ročník Technickej olympiády, do ktorého sa zapojilo 1381 žiakov v rámci okresných kôl súťaže. Komisia pri zhodnotení súťažného ročníka a celoštátneho kola TO v Banskej Bystrici konštatovala, že zapájanie žiakov do Technickej olympiády pozitívne hodnotia najmä technicky orientované stredné odborné školy, ktorým táto súťaž pomáha vyhľadávať technické talenty.
Text a foto: doc. PaedDr. Danka Lukáčová, PhD., PF – Katedra techniky a informačných technológií