Kultúrne dedičstvo apoštolov Slovanov

Kultúrne dedičstvo apoštolov Slovanov na Sliezsku je názov medzinárodnej konferencie, ktorá sa konala v piatok 5. júla 2019 v Kláštore Milosrdných bratov (Bonifratrov) v Cieszynie na poľsko-českom pohraničí. Konferencia sa konala pri príležitosti 1150. výročia smrti sv. Konštantína – Cyrila a 400. výročia mučeníckej smrti sv. Melichara Grodzieckého (jedného z troch košických mučeníkov), ktorého snem Sliezskeho kraja vyhlásil za patróna roka 2019. Po privítaní a úvodných pozdravoch odzneli podnetné referáty prednášajúcich z troch navzájom susediacich krajín (Poľsko, Česká republika a Slovensko) a zároveň z troch kresťanských vierovyznaní (Katolícka cirkev, Evanjelická cirkev a. v. a Pravoslávna cirkev). Slovensko a konkrétne Univerzitu Konštantína Filozofa v Nitre na konferencii zastupoval doc. Ondrej Štefaňak z Filozofickej fakulty, ktorý rozprával na tému kultu košických mučeníkov na Slovensku.
Podujatie sa konalo pod patronátom Komisie pre poľsko-české a poľsko-slovenské vzťahy pri Poľskej akadémii vied (PAN), Sliezskeho kraja, Cieszyńského okresu, ako aj samotného mesta Cieszyn, v ktorom sa sv. Melichar Grodziecki narodil. Akousi pomyselnou bázou prednesených príspevkov a následných diskusií bolo úvodné vystúpenie Mons. prof. Romana Pindela, biskupa Bielsko-Żywieckej diecézy, ktorý je zároveň profesorom Pápežskej univerzity Jána Pavla II. v Krakove, a úvodná prednáška Mons. prof. Jána Kopieca, biskupa Gliwickej diecézy, ktorý hovoril o dôsledkoch pôsobenia sv. Cyrila a Metoda na Sliezsku.
Po uvedených vystúpeniach nasledovali dva ucelené bloky prednášok. Prvý bol venovaný duchovnému dedičstvu sv. Konštantína – Cyrila a druhý dedičstvu sv. Melichara Grodzieckého. Vedeckú časť konferencie zakončila prehliadka kláštornej knižnice a archívu. Napokon v popoludňajších hodinách sa účastníci konferencie zišli na spoločnej modlitbe za pokoj v starobylej Rotunde sv. Mikuláša a Václava za účasti biskupov troch kresťanských tradícií: katolíckej (biskup Roman Pindel), evanjelickej (biskup Adrián Korczago) a pravoslávnej (biskup Atanáz).
Text: doc. PhDr. Ondrej Štefaňak, PhD., FF – Katedra sociológie