UKF získala prístup do SketchEngine

Viacero pracovníkov Filozofickej fakulty zoskupených v Iniciatíve za Digital Humanities na FF UKF v Nitreabsolvovalo v rámci projektu Integrácia vzdelávania a výskumu na UKF s ohľadom na spoločenské potreby a požiadavky praxe (manažér projektu za FF: Mgr. M. Debnár, PhD.) od začiatku roka 2019 viacero workshopov a konferencií. Cieľom týchto stretnutí a rokovaní bolo okrem nadobudnutia nových zručností v rôznych oblastiach DH najmä nadviazanie relevantnej medzinárodnej spolupráce a zapojenie FF ako partnera do spolupráce na medzinárodných projektoch. Jedným z výstupov je aj bezplatný prístup do kvalitného korpusového nástroja SketchEngine v rámci infraštruktúry ELEXIS.
SketchEngine je vynikajúci nástroj pre jazykovedcov, prekladateľov, historikov, terminológov a všetkých, ktorí sa venujú kvantitatívnym analýzam textov. ELEXIS je infraštruktúra, ktorá podporuje spoluprácu a výmenu poznatkov medzi rôznymi výskumnými komunitami v lexikografii s cieľom preklenúť priepasť medzi jazykmi s menej rozvinutými zdrojmi a tými, ktoré disponujú pokročilými zdrojmi a IT nástrojmi. UKF je tak prvou univerzitou na Slovensku, ktorá sa pripája k tristo európskym inštitúciám, univerzitám a ústavom národných akadémií vied, ktorým bol poskytnutý bezplatný prístup do SketchEngine až do roku 2022. Po mnohých technických prekážkach vyplývajúcich z toho, že Slovensko nemá zastúpenie v EduGain, ktorý sa na prístup vyžadoval, sa nám nakoniec podarilo spustiť bezplatný prístup v špeciálnom režime. Do SketchEngine sa dá prihlásiť z univerzitného systému podľa inštrukcií uvedených na stránke www.sketchengine.eu.
Pre záujemcov o používanie tohto nástroja plánujeme na jeseň 2019 zorganizovať aj workshop, o ktorom vás budeme včas informovať.
Text: Mgr. Marek Debnár, PhD., FF – Katedra všeobecnej a aplikovanej etiky