Prehĺbenie spolupráce s ľvovskou univerzitou

23. až 27. septembra 2019 navštívila Katedru kulturológie a Filozofickú fakultu UKF doktorka Tetiana Vlasevych, prodekanka Filozofickej fakulty Univerzity Ivana Franka vo Ľvove (UIF vo Ľvove). Pani doktorka Tetiana Vlasevych je kulturologička a pedagogička pôsobiaca na Katedre teórie a histórie kultúry Univerzity Ivana Franka vo Ľvove. Zároveň je prodekankou pre vzdelávanie Filozofickej fakulty univerzity. Návšteva Tetiany Vlasevych bola jednou z viacerých plánovaných mobilít, ktoré sa uskutočnia v blízkom čase na Katedre kulturológie FF UKF a Katedre teórie a histórie kultúry FF UIF vo Ľvove. Spolupráca katedier a mobility pedagógov a študentov sú zabezpečené a umožnené prostredníctvom projektu Erasmus+ KA107, do ktorého katedry spoločne vstúpili ako spolupracujúce inštitúcie. Spolupráca medzi katedrami sa rozvíja od LS 2017.
Cieľom mobility kolegyne z Ukrajiny bolo rokovanie o možnostiach prehĺbenia spolupráce partnerských katedier kulturológie a súčasne otvorenie témy spolupráce medzi univerzitami na fakultnej úrovni. Univerzita Ivana Franka vo Ľvove bola založená v roku 1661 a Fakulta Filozofie je najstaršou fakultou univerzity. UIF vo Ľvove má jednu z najdávnejších univerzitných tradícií na Ukrajine, je významným centrom vysokoškolského vzdelávania a vedeckovýskumnej a projektovej činnosti. Na fakulte sa profilujú odborníci v štyroch špecializáciách: politológia, filozofia, psychológia a kulturológia.
4 rokovanie dekanát FF UKF
Okrem stretnutia na Katedre kulturológie FF UKF (doc. Mgr. Miroslav Ballay, PhD., Mgr. Jozef Palitefka, PhD., Mgr. Kristína Jakubovská, PhD.) sa uskutočnilo stretnutie a rokovanie s vedením FF UKF o možnostiach spolupráce za účasti pani dekanky doc. PhDr. Jarmily Maximovej, PhD., a pána prodekana prof. PaedDr. Bernarda Garaja, CSc. Následne Tetiana Vlasevych zrealizovala niekoľko nadväzujúcich rokovaní na príslušných katedrách FF UKF: Katedra filozofie (doc. Mgr. Andrea Javorská, PhD., a doc. Mgr. Viera Jakubovská, PhD.), Katedra politológie a euroázijských štúdií s účasťou predstaviteliek Katedry sociológie (prof. PhDr. Svetozár Krno, CSc., PhDr. Monika Štrbová, PhD., PaedDr. PhDr. Denisa Selická, PhD.), Katedra všeobecnej a aplikovanej etiky (Mgr. Petr Kocina, PhD., LL.M.) a na Katedre psychologických vied FSVaZ UKF (prof. PhDr. Tomáš Sollár, PhD.). Ako vyplynulo zo spoločných stretnutí na úrovni fakulty, jednotlivých katedier a Katedry psychologických vied FSVaZ UKF, širšia spolupráca s Filozofickou fakultou Univerzity Ivana Franka vo Ľvove je veľmi perspektívna a má potenciál viesť k vzájomnému obohateniu a ďalšiemu rozvoju pracovísk príslušných fakúlt. Veríme, že sa nám ju podarí úspešne rozvinúť.
Text a foto: Mgr. Kristína Jakubovská, PhD., FF – Katedra kulturológie
Foto: archív KK FF