Nové študijné programy Pedagogickej fakulty

Aktuálnou témou súčasnej doby je aj požiadavka skvalitnenia a profesionalizácie riadenia školstva, resp. škôl a školských zariadení v SR. Je zrejmé, že doterajší spôsob prípravy riaditeľov, vedúcich pedagogických zamestnancov a vedúcich odborných zamestnancov bol a je v porovnaní s vyspelými krajinami OECD a EÚ nedostatočný. V dôsledku toho sme často svedkami amatérskeho a neprofesionálneho prístupu k riadeniu niektorých škôl a školských zariadení.
Z uvedeného dôvodu ponúka UKF ako jediná univerzita na Slovensku nové akreditované študijné programy s názvom manažment vzdelávania a verejnej správy (Bc. a Mgr., denná a externá forma), ktoré reagujú aj na súčasné znenie zákona č. 138/2019 Z. z. o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
Benefit pre záujemcov
Uvedené študijné programy ponúkajú záujemcom rozšírenú ponuku reálnych možností uplatnenia v praxi získaním kvalifikácií až z dvoch študijných odborov súčasne, ktoré sú v plnom súlade s aktuálne platným katalógom pracovných činností, Národnou sústavou povolaní v SR a ďalšou legislatívou. Hlavným odborom je učiteľstvo a pedagogické vedy (pôvodne andragogika), vedľajším odborom sú politické vedy (pôvodne verejná politika a verejná správa).
Dávame vám do pozornosti (v prílohách) stručnú charakteristiku predmetných študijných programov, ktoré sú určené absolventom stredných škôl, bakalárskych a magisterských študijných programov, ako aj zamestnancom verejnej správy (štátnej správy, samosprávy, verejnoprávnych inštitúcií).
Text: prof. PaedDr. Mária Pisoňová, PhD., PF – Katedra pedagogiky